14ti denní svoz popelnic černé skládky nevytvořil

Od ledna 2017 funguje ve Slatiňanech 14ti denní svoz směsného odpadu. Do té doby se sváželo týdně. 14ti denní režim bude platit až do konce letošního května, pak se vrátí týdenní do konce září. K vrácení na týdenní režim přes letní měsíce a vánoce došlo v rámci plnění předvolebních slibů nově vládnoucí koalice SNK, TOP09 a ODS, které nemají životní prostředí a produkci odpadu jako prioritu.

Cílem 14ti denního svozu byla jednak úspora díky snížení počtu svozů, které se musí také platit, a dále motivovat občany hledat jiné způsoby pro likvidaci svého organického odpadu a nakonec mnohé přimět k zamyšlení se nad jeho redukcí. Ke snížení množství odpadu i nákladů došlo, se potvrdilo. Je tedy pravda, že TOP09 s ODS hledá jiné způsoby redukce odpadu a zejména komunálního, některé se připravují, např.  svoz plastů od domu nebo čipování popelnic.

Častým argumentem odpůrců byla obava z obnovení černých skládek, které byly typické pro socialismus, kdy se vzhledu krajiny, životnímu prostředí a zdraví nevěnovala taková pozornost.

hromada odpadků z likvidovaného přístřešku ve skalách v rámci loňské akce

Na černé skládky byly zaměřeny mimo jiné i loňská a letošní akce „ukliďme Škrovád – Ukliďme česko“. Letošní právě proběhla, i když v „individuálním“ režimu.

společná fotka z akce Ukliďme Slatiňany – zdroj: slatinanskenoviny.cz

Loni se sebralo několik pytlů odpadků zejména proto, že akce byla první svého druhu, a tak mnohý odpad byl i několik let starý.

Letos už žádná černá skládka – přinejmenším ve Škrovádě – nebyla nahlášena, ani řešena.

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.