4.-20.2. vyvěšení vlajek proti zimním OH v totalitní Číně

Čína pořádá Olympijské hry už podruhé. Znamená to, že Mezinárodní olympijský výbor tuto zásadní sportovní událost opět svěřil zemi, nechvalně proslulé porušováním lidských práv, agresivní politikou „jedné Číny“, průmyslovou špionáží v řadě západních zemí a nerespektováním mezinárodních dohod. Už za letní OH, konané v roce 2008 čelil Mezinárodní olympijský výbor mohutné kritice a požadavkům, aby kromě ekonomického a politického aspektu OH zohledňoval také etickou stránku. Bohužel se ukázalo, že MOV je ochotný v podlézání totalitním režimům zajít ještě mnohem dále, protože od té doby se etické chování čínské vlády ještě zhoršilo:

Situace v Číně se totiž výrazně proměnila po nástupu nového prezidenta Si Ťin-Pchinga v roce 2012 . Útlak náboženských a etnických menšin se stal systematičtějším, brutálnějším a také méně skrývaným. Zde v ČR jsme se mohli o hrozném zacházení, kterému jsou menšiny v Číně vystaveny, dozvědět například prostřednictvím skupiny čínských křesťanů, kteří k nám v roce 2015 uprchli a žádají zde o azyl. Jejich příběh je ale pouze kapkou v moři: Nejpozději od roku 2013 se objevují zprávy o tom, že odhadem 3 miliony Ujgurů jsou drženy v "edukativních" (=koncentračních) táborech v Sin-ťiangu, kde jsou zotročováni, mučeni a zabíjeni. V posledních letech svědectví Ujgurů a reporty lidskoprávních organizací, mluvící o kulturní genocidě, doslova zaplavily mediální prostor. Ani tato výjimečně závažná obvinění ze zločinů proti lidskosti, nepřiměla MOV k tomu, aby přípravy letošních OH zrušil (stejně jako třeba brutální postup proti demonstrantům v Hong-Kongu v roce 2019, množící se případy zmizení novinářů, informujících o pandemii Covid-19, obrovské nesrovnalosti v počtech dárců orgánů a provedených transplantací,...).

Jestliže bylo uspořádání OH v Číně v roce 2008 krajně problematické, pak letošní ročník je možné bez nadsázky přirovnat k mnichovským OH z roku 1936. Také tehdy mohl o zločinech nacistického Německa nevědět jen ten, kdo se je urputně snažil nevidět.

Proto Vás chci pozvat ke společnému protestu: Po dobu trvání OH – 4. – 20. února, vyvěsme do oken, na plot nebo na jiné viditelné místo vlajku Tibetu a neoficiální vlajku Ujgurů. Je možné je vytisknout, namalovat nebo zakoupit – např. zde: https://www.army-eshop.cz/ Máte-li možnost umístit vlajky s krátkým textem o protestu také do nějakých vývěsek, určitě to udělejte. Pokud možno, nesdílejte žádné zprávy o OH na sociálních sítích ani nelajkujte příspěvky, které s nimi souvisí. Dát zde najevo protest změnou úvodní fotky nebo „rámečkem“ na profilovku je naopak velmi žádoucí.

Neslibuji si od protestu, pochopitelně, žádné konkrétní dopady na počínání MOV nebo Číny. Považuji ale za důležité, po letech poníženého panáčkování před Velkou Pandou, kterého se dopouštěl náš dosluhující prezident a část politické reprezentace, dát najevo, že my to vidíme jinak: že čínský režim považujeme za zločinný a proto je zcela nemístné a krátkozraké, posilovat jeho PR výsadami, jako je hoštění OH.

V dalších odstavcích pro zájemce shrnuji okolnosti, za jakých se Čína k pořádání OH dostala. Ten, kdo dění v Číně sleduje, se ale nejspíš nic nového už nedočte.
Děkuji Vám všem, kdo jste si můj mail přečetli a ještě více děkuji, pokud se do protestu nějakou formou zapojíte. Na odkazech níže se o situaci v Číně můžete dozvědět víc. Šiřte prosím tuto výzvu mezi spřízněné duše (nebo instituce) – klidně v nějaké TL:DR verzi.

Více o genocidě Ujgurů https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/podcast-vinohradska-12-ujguri-cina-rusahn-abbasova_2111160600_bar

Více o diplomatickém bojkotu Olympiády https://info.dingir.cz/2021/12/sankce-proti-cine-maji-podporit-ujgury-i-dalsi-utlacovana-etnika/

Více o čínských křesťanech v ČR https://hlidacipes.org/cinsti-krestane-nakonec-v-cesku-ziskali-ochranu-na-tri-roky-peking-je-sleduje/

Více o (nejen) Zemanově poklonkování Číně https://www.visegradsky-jezdec.cz/zemanova-cinska-kapitola/

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.