Anketa – má slatinak smysl? Možnost příspěvku.

Má podle vás smysl věnovat čas, energii a peníze na provoz komunálního webu slatinak.cz? Jsou dvě možnosti, jak svou podporu vyjádřit: časem nebo penězi.

Časem tak, že do něj budete přispívat články a komentáři.

A penězi příspěvkem na vydání tohoto čísla na účet 670100-2202152810/6210, v.s. 6. Je to účet mé firmy provozující softwarové služby www.pc-slatinany.cz, abych mohl pro zájemce vystavit daňový doklad a nikdo mě nemohl nařknout z nepřiznaných příjmů.

Je to obdoba Kalouskova „hlasování peněženkami“: než lobovat a tlačit politiky na některé věci (např. za zákaz klecových chovů nebo plastových brček či nezdravých potravin nebo výrobků z palmového oleje, nebo podporovat tu kterou neziskovku nebo církev či sociální ústav), dát spotřebitelům možnost se sami svobodně rozhodnout při nákupu či koho podpoří. Tento princip má samozřejmě své meze, např. daně, údržbu komunikací, bezplatnou zdravotní péči, dlouhodobá podpora obnovitelných zdrojů nebo provoz armády by na bázi dobrovolných příspěvků a volného trhu nefungoval. Další zádrhel hlasování peněženkami je informovanost: předpokládá totiž, že občané o té které věci mají pravdivé a úplné informace, což není vůbec jednoduché zajistit. Ale zase by to příslušné lobbisty více motivovalo starat se o to, jestli jsou jejich záměry přijaté i veřejností, nejen politiky, aby se rozhodovalo „co nejníže“. Cizím slovem se tomu říká „subsidiarita“.

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.