Chrudim už má rozklikávací rozpočet

Město Chrudim spustilo koncem minulého roku na internetu rozklikávací rozpočet Rozpočet města Chrudim (eobec.eu).

Kdo se z občanů zajímal blíže o rozpočet města Slatiňany, tak se dostal pravděpodobně nejdál ke dvěma tabulkám na list papíru, kde je celý 100 milionový rozpočet rozdělen do nějakých 40 položek výdajů a 20 položek příjmů.

To je velmi hrubé dělení, ze kterého si lze jen stěží udělat představu, proč je ta která položka tak vysoká či nízká a jestli to je oprávněné.

V takovém případě může pomoci „Rozklikávací“ rozpočet, který usnadňuje snazší orientaci v příjmech a výdajích obce. Žádné město nemá 100% rozklikávací, který by umožňoval rozkrýt každý výdaj až po plat konkrétní pracovní pozice či po poslední fakturu. To není problém technický, účetnictví tohle sledují desítky let, ale problém politický, protože co oko nevidí, to srdce nebolí. Proto si zaslouží uznání každý pokus, který vnese víc světla do hospodaření a pro méně aktivní může sloužit jako inspirace.

Místostarosta Aleš Nunvář (Piráti) k němu uvedl na podzim v tisku: „Rozklikávací rozpočet jsme občanům slíbili už ve společném koaličním prohlášení. Přirozeně jsme prověřovali i jiná možná řešení, než to, které jsme nakonec vybrali. Měli jsme totiž původně jiné představy, protože systém mohl být levnější a otevřenější tak, jak ho mají jinde. V Chrudimi jsme ale bohužel na městském úřadě limitováni stávajícím ekonomickým systémem, který to neumožňuje. Mohli bychom ho sice obejít, ale zbytečně bychom ztráceli čas, proto jsme se rozhodli adaptovat původní řešení od firmy, která tu je. Pořizovací náklady na rozklikávací rozpočet činí 73 tisíc korun bez DPH, plus necelých 20 tisíc ročně dáme za technickou podporu, což nám přišlo adekvátní. Lidé v Chrudimi si tak budou moci rozkliknout vše až po konečnou fakturu, za což jsme rádi“.1

V případě Chrudimi se jedná o modul pod značkou účetních systémů Helios. Hotová řešení bývají levnější a rychle k použití, ale nedovolují snadné úpravy, pokud něco ne zcela vyhovuje.

Kromě již zmíněné stále nedostatečné podrobnosti v některých položkách (např. kulturní akce pod Chrudimskou besedou jsou pod jednou částkou za měsíc) se v této aplikaci špatně vyhledává (zkuste najít, kolik stál novoroční ohňostroj v nějakém roce) a také neumí křížové součty podle různých kritérií. Také dosud nemají není už v prosinci schválený rozpočet na rok 2022, natož jeho návrh, do kterého bylo jistě užitečné mít možnost před schválením nahlédnout.

I u na našem zastupitelstvu tento pojem občas zazní, dokonce se objevil i ve volebním programu koalice ODS a TOP09. Mnohé z toho, co u nás zatím nejde, v Chrudimi už funguje (třeba Složení zastupitelstva města: Zastupitelstvo města: Chrudim, participativní rozpočet, centrum města či novoroční ohňostroj), takže si můžeme s panem Jahelkou říkat – „kde jsou oni, kdy my budem“2.

Přitom pro klikací rozpočet není nutná nějaká aplikace za desítky tisíc, dá se vytvořit třeba v excelu nebo Tabulky Google. Musí být ale vůle.

Možná se ho dočkáme, protože i místostarosta Stanislav Šťastný by rád uvítal podrobnější členění rozpočtu3. Je tedy pravda, že klikací rozpočet mezi funkcemi, které by mohly být v novém webu města, který má být pořízen v rámci projektu Otevřené a přitažlivé město, na nějž by snad letos mělo být vypsáno výběrové řízení.

 

  1. novinychrudim.cz Blíží se splnění dalšího předvolebního slibu: Chrudim bude mít rozklikávací rozpočet a občané možnost větší kontroly []
  2. Balada československá od Ivo Jahelka – texty Youradio[]
  3. https://www.slatinak.cz/komentar-k-rozpoctu-2020/[]

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.