Chrudimská knihovna zavedla elektronickou registraci a půjčování e-knih

Ač se zdá, že se čte čí dál méně, počet ročně vydaných titulů neklesá, spíš roste.

počty vydaných knih v češtině podle žánru1

Kromě klasických papírových knih si díky větší dostupnosti oblibu získávají audioknihy 2.

počty nakladatelů v ČR 3

Však i např. slatiňanská katolická farnost už třetí rok zaštiťuje audioknihovnu duchovní literatury4.

E-knihy

Díky mnohým výhodám, nižší pořizovací ceně, snadnější distribuci však nejrychleji roste obliba e-knih.

Tomuto trendu vychází vstříc i chrudimská městská knihovna, která ve spolupráci s e-shopem www.palmknihy.cz umožňuje od prosince bezplatné půjčování e-knih v rámci standardního ročního poplatku.

Výpůjční lhůta je 31 dnů a lze půjčit až 4 tituly za měsíc. V nabídce je několik tisíc titulů, od klasických děl po žhavé novinky.5 Knihu si vyberete a půjčíte během pár minut v pohodlí domova.

Vypůjčené knihy lze číst na tabletech a mobilech s Androidem (a to i starších, od Android verze 4.1) a iOS pomocí aplikace eReading, i když z toho mohou bolet oči, a na některých čtečkách eReading.cz 4 Touch Light, C-TECH Lexis I/II (EBR-61), Energy eReader Pro HD, inkBOOK Classic 2, inkBOOK Prime; pro některé další typy čteček je potřeba postupovat podle návodu na palmknihy.cz. Knihu si stáhnete do čtečky přes internet, ale ke čtení už internet nepotřebujete, takže lze číst kdekoliv.

Při pořizování čtečky se doporučuje promyslet si její velikost, funkce (např. dotykový displej není samozřejmostí), výdrž, kapacitu, slot pro paměťovou, podsvícení, jaké má umět formáty, jestli se do ní dají doinstalovávat aplikace. A také je dobré si ověřit, že nezobrazuje reklamy, což používá např. značka Amazon Kindle u tzv. dotovaných či sponzorovaných typů6, takže nejlepší je si ji před koupí vyzkoušet. Bohužel to však není snadné, protože v klasických elektromarketech je nabídka e-čteček dost omezená7, u Peška je např. nevedou vůbec8. Takže zbývají e-shopy9, kde pak možná budete muset využít možnost vrácení.

Elektronická registrace

Vzhledem k nelepšící se epidemické situaci zavedla chrudimská knihovna koncem ledna navíc možnost registrace po internetu z bezpečí a pohodlí domova. Je třeba vytisknout, vyplnit, ofotit a poslat přihlášku a zaplatit poplatek. 10

 

  1. tvurce.eu: Statistiky vydávání knih v češtině, v ČR, od roku 1993 []
  2. dennikn.sk: Knihy se poslouchají čím dál víc 19.10.2015[]
  3. tvurce.eu[]
  4. slatinany.farnost.cz: Svět není černobílý / Duchovní poslouchání []
  5. katalog[]
  6. ebookexpret.cz Sponzorovanou nebo nesponzorovanou verzi čtečky Kindle?[]
  7. čtečky v Elektroworld, v Planeu[]
  8. e-mailem 28/1/2021[]
  9. čtečky na Heureka[]
  10. www.knihovna-cr.cz: Registrace nových čtenářů 25. 1. 2021[]

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.