Básník Zdeněk Jirásek a operní pěvkyně Iva Ryzová předali koncem června na město dopis s připomínkami k zařízení připravovaného kulturního centra v bývalé Modele. Zeptal jsem se Zdeňka Jiráska, čeho se dopis týkal:
Ve Slatiňanech se konají sice zřídka, ale zato velmi rozličné kulturní i hudební počiny, které se v Nové Modele budou asi hostit. S jakým využitím váš návrh počítal?
Jednak si nemyslím, že by to bylo zřídka, i když si samozřejmě dovedu představit, že by těch akcí mohlo být více. Představujeme si, že v tomto novém kulturním stánku by se konaly divadelní představení, taneční vystoupení, přednášky, promítání filmů, koncerty, Laskavé večery, besedy, výstavy obrazů apod. A nejspíše také plesy. Proto je třeba dopředu dobře promyslet a poradit se, co vše je k tomu potřeba.
Nejvýznamnější část každého kulturáku je velký sál. Ve vítězném návrhu, pro který byl připraven v první polovině roku projekt, jsou dva velké sály: taneční a přednáškový. Jaké připomínky máte k němu?
interiér vítězného návrhu
Nevíme, jak velký tam bude hlavní sál, ale rozhodně by se mělo počítat s tím, že o některé pořady bude zájem obrovský a naplnila by se i slatiňanská tělocvična, jindy zas budou akce komorní pro 20 nebo 30 lidí. Je vždy smutné, když se lidi nevejdou a zklamáni odchází domů, a je vždy nepříjemné, když v sále pro 100 lidí sedí 20 diváků, třeba při nějakém autorském čtení nebo vystoupení študenta konzervatoře. Z toho důvodu by bylo žádoucí, aby velký sál bylo možné zmenšit, třeba nějakou zatahovací stěnou. Ideálně dvěma, aby se s počtem míst dalo operativně pracovat i těsně před zahájením pořadu (např. pro 20 diváků, pro 50 a pro více). Velké prázdné prostory působí nepříjemně a účinkující i diváci se v nich necítí dobře.
V samotném sále by měly jít udělat různé úpravy – sezení v řadách jako v divadle i sezení u stolků jako v kavárně.
Kromě velkého sálu by se jistě využil i sál menší, či spíše jakási klubovna, kde by mohly probíhat malé akce nebo nějaké schůzky.
Sál musí mít dále kvalitní a dobře promyšlené osvětlení a ozvučení. Bude určitě třeba se o tomto poradit s odborníky, nenechávat to jen na úřednících.
Projekt a soutěž stály přes 4 miliony, a ze soutěže vyšel vítězný návrh, který se připravuje k realizaci. Podílely se na nich profesionální architektonické kanceláře. Předpokládám tedy, že osvětlení a ozvučení nebo aspoň příprava na něj, bude jeho součástí a bude kvalitní. Není zbytečná Tvá obava, že by o tom rozhodovali jen úředníci?
Ano, předpokládám, že architekt s osvětlením i ozvučením musel počítat. Nevím však, jestli to bude právě on, kdo navrhne konkrétní značku a typ. Jinak obavu z toho samozřejmě nemám, ale je potřeba takovéto věci pohlídat. Architekt přece jen není zvukař a osvětlovač.
Tvrdíš, že sál by měl mít vyvýšené pódium, ale ne tolik, jak v Sokolovně a o trochu více, než na Společenském domě.
Ano, to si myslím. Není dobré, když diváci od druhého stolu nebo třetí řady vidí z účinkujících jen hlavy a stejně tak není dobré, když musí své hlavy zaklánět a koukat moc nahoru.
Jako pravidelného návštěvníka vystoupení Sejkorek bych spíš řekl, že v Sokolovně je pódium ještě nízké, pokud chce divák v zadní půlce hlediště vidět víc než jen hlavy a ruce účinkujících dětí. Kdo je v 6. řadě a dále, tak aby měl periskop… Nebylo by i pro účel kina mnohem funkčnější, kdyby bylo hlediště se sklonem nebo stupňovité, třeba aspoň v přednáškovém sálu?
Ono to s tou výškou je ošemetné. Aby diváci měli komfort při vystoupení křepčících Sejkorek i jednoho osamělé a sedícího písničkáře je těžké nejít ideální výšku. Kdyby někdo v Sokolovně seděl v první řadě při vystoupení třeba Jana Buriana sedícího u piana, tak ho bude pěkně bolet za krkem. Samozřejmě sklopné hlediště nebo upravitelná výška pódia by bylo ideální řešení
Tvrdíš, že by se mohlo v novém kulturní domě obnovit i kino. Promítalo se ale i v Sokolovně prostřednictvím Kina na Kolečkách. Myslím, že účast nebyla nijak závratná, ale možná s nějakou dotací, jako v Hlinsku, by kino asi fungovat mohlo. Opět se ale obávám, že málokdo by ocenil kino s židlemi v hledišti, navíc když by nebyly zadní řady vyvýšené, co myslíš?
Sám nejsem filmový divák a v kině jsem byl za posledních 30 let asi třikrát. Přesto si myslím, že Slatiňanům kino chybí. Promítací zařízení a plátno by opět výrazně pozdvihlo kulturní úroveň města. Nedovedu však odhadnout, kolik by muselo chodit lidí, jaké by muselo být vstupné a kolikrát týdně by se muselo promítat, aby kino nebylo prodělečné. Ostatně na zkušenosti se můžeme zeptat v blízkém okolí. Kino má již zmíněné Hlinsko, Skuteč, Heřmanův Městec … A jestli by se mělo sedět na židlích nebo v křesílkách, to je celkem jedno, pokud to bude pohodlné.
A co zázemí? Co vše by ještě bylo potřeba mít v novém kulturním domě?
Bezpodmínečně nutné jsou dvě šatny – pánská a dámská. To ve SD citelně chybí a např. při Laskavých večerech se využívá skautská klubovna. Šatny by měly být vybaveny vším, co je třeba. Tedy nejen nábytkem a zrcadly, ale i sprchou a WC. Dále by pánská a dámská šatna měly být odděleny pouze dveřmi, aby se účinkující mohli ještě před vystoupením poradit či něco si zkusit.
Vítaná by byla i kuchyňka s barem a jakási kavárnička – čajovna. Lahodná káva, kvalitní čaj či dobré víno vždy umocní kulturní prožitek.
Chodby, kavárna, schodiště apod. by měly být využívány jako galerie s možností pořádat zde výstavy různých výtvarných umělců včetně vernisáží. To znamená dobré osvětlení a možnost zavěšení obrazů, resp. police a skříňky na keramiku a jiná umělecká díla.
Kulturní dům by měl být otevřen denně pro veřejnost (třeba kvůli výstavám) a tudíž by denně mohla být v provozu i kavárna – čajovna. A zde by se dalo jednat i se slatiňanským ústavem, resp. s jeho ředitelem panem Kubínem. S tímto návrhem přišla Iva Ryzová, která má postiženou dceru a sama by se v tomto asi angažovala. Já vím jen to, že jsem několikrát seděl v nějaké kavárně, kdy obsluhovali postižení a bylo to docela příjemné.
Kulturní dům by měl mít „svého člověka“, který by byl jakýmsi dramaturgem a správcem v jedné sobě. Staral by se o to, aby v domě všechno fungovalo, jak má a zároveň by plánoval, koordinoval a připravoval všechny akce. K dispozici by měl mít svou kancelář a vhodná by také byla dílna s ponkem, svěrákem a nářadím. A samozřejmostí jsou nějaké skladovací prostory, ale s tím snad každý architekt dopředu počítá.
Není pro mne až tak důležité, jak bude nakonec Kabeláčův mlýn vypadat. Prohlížel jsem si návrhy a žádný mě nijak nepohoršoval, všechny jsem pokládal za přijatelné. Netroufl bych si připomínkovat tvar a vzhled budovy, na to jsou větší odborníci. Spolu s Ivou Ryzovou jsme jen napsali několik návrhů na vnitřní vybavení. Domnívám se, že domalovat do plánu nějaké zašupovací dveře, nebo stupínek, přidat někde pár žárovek apod. jde udělat kdykoli i během závěrečné fáze rekonstrukce. Každý víme, že se spousta projektů dodělává a předělává na poslední chvíli, někdy dokonce i během stavby. Pokud nejde o nějaké zásadní stavební záležitosti, jde, pokud je k tomu ovšem vůle, vždycky něco změnit či dodělat. Kdybych požadoval, aby stavba měla dvoupatrové sklepy nebo aby se tam přidala věžička s hvězdářským dalekohledem, tak chápu, že to by asi nešlo. Ale nic takové nechci. Chci, jen aby nový kulturní dům byl už při otevření připraven a plně funkční. Neřeším to, jestli bude fasáda zelená nebo bílá a to jaká bude střecha. Proto nevěřím, že je nyní, dlouho před započetím rekonstrukce, na nějaké menší úpravy pozdě.
Dovol mi prosím jako významnému kulturnímu činiteli ještě jednu otázku, kterou jsem pokládal v lednu různým zastupitelům:
Po zprovoznění Nové Modely se do ní zřejmě přesune většina kulturních akcí. Mimo to město jedná se Spartakem o převedení sportovišť pod město, čímž budou stabilizovány také možnosti sportovního vyžití. Máš nějakou představu, co bude potom se Sokolovnou?
O Sokolovnu bych se nebál. Sokolové se o ni jistě dobře postarají. Myslím, že mají silnou základnu. Ostatně ani teď nemá Sokolovna se Spartakem nic společného. Sokolské cvičení a spartakovské sportování si nepřekážení ani se vzájemně nepotřebují. Nenapadá mne nic, o co Sokolovna přijde, když spartakovská sportoviště přejdou pod město. Ale tomu případnému převodu sportovišť SK Spartak na město fandím. Už se o tom jedná strašnou spoustu let a vždy to na něčem (nebo na někom) ztroskotalo. Ta sportoviště jsou ale tak velká, že na ně Spartak prostě nemůže stačit. Navíc mezi jednotlivými oddíly Spartaku nepanují dobré vztahy a tak by nějaký ředitel sportovišť jistě vypracoval pevný řád, tak aby měli všichni slatiňanští sportovci stejné podmínky.
Ale zpět ke kultuře a Sokolovně. Možná přijdou Sokolové o jeden, dva plesy, ale to je jistě nijak neohrozí. Sokol funguje od roku 1862 a přežil fašisty i komunisty. Toto pro něj bude asi jako bodnutí komára.
DSS neuvažuje o provozování samostatné kavárny, nýbrž že někteří jeho klienti jsou za určitých podmínek (zkrácená pracovní doba apod.) schopni v takové kavárně opravdu pracovat a práce v místě by jistě byla i pro ně přínosem. Kavárnu ale musí provozovat někdo jiný.
V současné době již více než 20 klientů (z celkového počtu 268 – pozn. red.) nalezlo pracovní uplatnění u několika firem, které sídlí ve Slatiňanech nebo v okolí. Jedna klientka dojíždí do práce až do Pardubic, kde pracuje také ve stravování.
Dalšími vhodnými profesemi pro klienty DSS jsou např. balení různých produktů do obalů, pomocné práce v kuchyňském provozu, úklidové práce apod.
je důležité, aby byl sál velikosti minimálně jako v Sokolovně. Pódium může býti o něco nižší, než v sokolovně, ale radši ne o moc.
Toto vidím tedy dost skepticky, protože velikost hlavního sálu vítězného návrhu je dána velikostí původní mlýnice, jejíž vnitřní rozměr jsem odhadl na 14 x 15 m (209m2)*1, zatímco sál Sokolovny včetně jeviště (ale bez bočních šaten pro umělce) na 11 x 27 m (300m2).
This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
Cookie
Délka
Popis
cookielawinfo-checkbox-analytics
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional
11 months
The cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
viewed_cookie_policy
11 months
The cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
Jeden komentář u “Dopis městu s připomínkami k zařízení Nové Modely”