Téma: Dotace mohou být někdy i prospěšné

Dotace sice pokřivují trh, ale umožňují vzniknout věcem, které by samy jen pomalu a těžko vznikaly anebo by nevznikly vůbec.

Dotace jsou druh nenásilné (pozitivní) regulace. Dotace zvýhodňují nějakou aktivitu nebo službu, která je více či méně lidem prospěšná, ale ve volném trhu by stěží přežila. Např. budování veřejných silnic a chodníků či zemědělství nebo technologií méně zatěžující životní prostředí, pomoc různým znevýhodněným skupinám či všeobecné školství.

Problematická vlastnosti trhu je totiž to, že “peníze dělají peníze”, a protože peníze je forma moci, tak tedy “moc dělá moc”, a tak bez regulace bohatí (=mocní) bohatnou a ostatní pomaleji nebo vůbec, jak názorně ukazuje hra Monopoly či Dostihy a sázky.

Další důvod pro regulaci jsou omezené zdroje, tedy vhodné pozemky, energie, dostupnost ke komunikacím apod., což omezených popisuje ekonomický model Tragédie občiny – Wikipedie .

Samozřejmě problém je, když dotace konzumuje silný, aby byl ještě silnější, zvlášť když je natolik mocný, že sám rozhoduje o jejich výši. Taková dotace neplní svůj účel, naopak pak nezbývá na ty opravdu potřebné, a je potřeba se tomu bránit.

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.