Co s tím může vláda ale dělat?
Ruská ropa a plyn se stávají „konfliktní surovina“. „Konfliktní surovina je přírodní zdroj, který je těžen v oblasti probíhajícího násilného konfliktu a současně slouží pro financování konfliktu. “ Konfliktní surovina – Wikipedie (wikipedia.org)
Slušné firmy se snaží takové suroviny pokud možno nevyužívat, nebo přes nějaké překupníky, což sníží jejich ceny pro producenty a i nekalý výnos. Upřednostňujeme takové firmy, abychom jim dávali signál, že to má smysl, když si tím zdraží vstupy a zhorší konkurenceschopnost?
Dnes vidíme, že „konfliktní surovinou“ je i část ropy (50%) a plynu (téměř 100%) (zdroj), které využíváme, jde z Ruska, které z části z jejich zisku financuje vraždění civilistů ale i vojáků, kteří nikoho nenapadli. A to nejen (ale i) v Gruzii a v Sýrii.
Koneckonců zvyšování cen paliv není nějaká schválnost české vlády, jak si někdo myslím, to je vlastně jen do peněz promítnutá informace, že toho je méně, než normálně a že by bylo vhodné snížit spotřebu. Je dobré vědět, že Poláci snižují ceny paliv snížením daní (ale už ne snížením výdajů státu, takže vlastně na dluh, který i s úroky zaplatí jejich děti) a Maďaři je dokonce dotují (také zaplatí děti). (zdroj) Nezdravé na tom, je že spotřeba dotovaného benzínu neklesá a tak neřeší jeho problém, tj. jeho nedostatek!