Efektivita úřadu – volby 2022

Mzdové a osobní náklady (včetně režie na kanceláře, cesťáky, sociální fondy apod.) na úřadě nejsou rozhodně zanedbatelné, dělají přes 1/5 rozpočtu tedy kolem 20ti milionů každý rok1. Stejně jako v každém jiném zaměstnání, jsou někteří více a jiní méně produktivní. V případě těch méně produktivních je na jeden úkol třeba více lidí nebo více úvazku a tím pádem více peněz, které by se jinak mohly využít na něco jiného. Pokud se to děje v soukromém podniku, je to problém majitelů, nám do toho nic není. Ale pokud se chápeme jako „majitelé“ úřadu my, občané, pak nám do toho něco je, stejně jako nám je např. do odměn státních úředníků2.

Obtížně se to samozřejmě hodnotí a srovnává takhle zvenku, město žádné výkazy a srovnávání výkonnosti nezveřejňuje a pravděpodobně ani nevede. Nicméně si lze udělat srovnávání mezi úřady nebo personální audit, který se snažila marně prosadit část rady v roce 20203. Problém je, že to musí provádět kompetentní lidé a sběr a vyhodnocení informací zabere mnoho hodin, takže je třeba jim za to zaplatit, cena takové služby je v desítkách či stovkách tisíc, a v případě, že se ukáže, že na úřadě není co vylepšovat a všichni makají na 100%, pak se ten výdaj ani nevrátí.

Jinak (personální) audit nemusí být zaměřen pouze na náklady, ale třeba na rychlost odezvy, kontrolní postupy proti chybě, řešení stížnosti, snižování možností korupce včetně whistleblowingu apod.

Měla by se efektivita a funkčnost úřadu jak občas nějak zkontrolovat „zvenčí“, anebo je to naprosto věc starosty a tajemníka?

Minulé volební programy

Tématu se věnovala pouze dvoustrana ODS+TOP09, která chtěla organizační a personální audit Městského úřadu Slatiňany za účelem snížení nákladů4. To jim však mělo překazit SNK.53.

Nové volební programy

ODS+TOP09 jsou zastánci štíhlého úřadu, kde jsou zaměstnanci motivováni a odměňováni dle odvedené práce. Maximum agendy vyřizovat elektronicky.6

Komentáře kandidátů

Z dotázaných7 k tomuto tématu zatím nikdo nic navíc nemá.

  1. Rozpočet města Slatiňany 2022 – slatinak.cz[]
  2. Platy úředníků (platyuredniku.cz)[]
  3. Místostarosta o investicích a práci v koalicích – slatinak.cz[][]
  4. TOP09 a ODS – volební program 2018 – slatinak.cz 2.4[]
  5. předvolební leták ODS+TOP09 „Za lepší Slatiňany“ do schránek z 30/6/2022[]
  6. Volební program 2022 – ODS+TOP09 – slatinak.cz[]
  7. SNK: IJ, MC, FR, SS, PH, RR, ZK; Sedma: JP, DV; ODS+TOP09: SŠ, VS, MM, JS, JU ; lidovci: DP, DH, MD; Vraníci: MH, JK; SPD+VB: JS, JB dotázáni e-mailem 24.7.2022[]

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.