Téma: Vodní elektrárna pod Výmolem

Malá vodní elektrárna vznikla v 90. letech u jezu, který už v předminulém století zadržoval vodu pro náhon ke Kabeláčovu mlýnu a k zámeckému rybníku.

Elektrárna pod výmolem

Elektrárnu vybudoval pan Hodic, ale s neustále se snižujícím průtokem řeky vlivem snižujích se srážek klesala její výtěžnost a přestávala být rentabilní. Poté ji odkoupil pan Kremla a zrekonstruoval – prohloubil výpust a zrekonstruoval turbínu. Aktuálně je maximální výkon turbíny 50 kW, při průtoku kolem 2 m3/s dává kolem 20 kW, což odpovídá střednímu ročnímu výkonu ca. 1400 m2 solárních panelů *1).

Elektrárna pod výmolem

Vodní elektrárny mají hned několik výhod – jejich provoz je téměř bez emisí, jsou tiché, nezabírají mnoho prostoru a v krajině nemusí být nápadné. Dají se provozovat i v malém výkonu a nespotřebovávají žádnou surovinu.

Vodní elektrárny potřebují akorát dost vody, což je tedy poslední roky problém a pravděpodobně i důvod její odstávky od jara do podzimu roku 2018, protože pro řádný provoz by měla kvůli rybám i z estetických důvodů přetékat voda přes jez ve výši asi 2 cm. V létě roku 2018 byl totiž průměrný průtok pouhých ca. 0,5 m3/s, zatímco v předchozích letech byl 2 až 4 m3/s.

 

2 komentáře u „Téma: Vodní elektrárna pod Výmolem“

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.