Téma: Vodní elektrárna pod Výmolem

Malá vodní elektrárna vznikla v 90. letech u jezu, který už v předminulém století zadržoval vodu pro náhon ke Kabeláčovu mlýnu a k zámeckému rybníku.

Elektrárna pod výmolem

Elektrárnu vybudoval pan Hodic, ale s neustále se snižujícím průtokem řeky vlivem snižujích se srážek klesala její výtěžnost a přestávala být rentabilní. Poté ji odkoupil Jan Kremla a zrekonstruoval – prohloubil výpust, zrekonstruoval turbínu a přidal ještě jedu. Aktuálně je jmenný výkon turbíny 70 kW pro průtok 3 až 4 m3/s s naprosto čistými česly. Při vyšším průtoku výkon klesá, protože roste hladina za elektrárnou a rychleji se zanášejí česla nepořádkem. Při jarnímu průtoku kolem 2 m3/s dává kolem 20 kW, což odpovídá střednímu ročnímu výkonu ca. 1400 m2 solárních panelů *1). Běžný průtok od léta do zimy v posledních letech je však kolem 1 m3/s, kdy je výkonem kolem 8 kW. Při menším průtoku musí být elektrárna vypnutá, aby šla nějaký voda přes jez, což je požadavek majitele (pravděpodobně, aby nevysyschal; pstruzi ho pravděpodobně nemají šanci překonat při žádném průtoku).

Elektrárna pod výmolem

Vodní elektrárny mají několik zásadních výhod – jejich provoz je téměř bez emisí, jsou tiché, nezabírají mnoho prostoru a v krajině nemusí být nápadné. Dají se provozovat i v malém výkonu a nespotřebovávají žádnou surovinu.

 

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.