EU ano nebo ne? Sedma je pro, komunisti proti.

Hlavní téma letošních eurovoleb je, jestli chceme zůstat nebo vystoupit v EU, takže je lze chápat i jako takový průzkum na czexit.

V článku na portálu Sedmy Slatiňanské noviny se nad tím zamýšlí Daniel Vychodil. Domnívá se, že představa nezávislosti a samostatnosti je v dnešním propojeném světě iluzí. Možná pro někoho lákavou, ale ve svém důsledku nebezpečnou.

Opačnou rétoriku má místní KSČM, která ji jasně vyjadřuje na plotě bývalé zastupitelky Marie Bartošové.

Plakát KSČM před eurovolbami proti evropě Pošleme Evropu na konečnou na plotě na Středu

 

Jeden komentář u “EU ano nebo ne? Sedma je pro, komunisti proti.”

  1. V posledním Universu ČKA (1/2019) mě v souvislosti s volbami do parlamentu EU a v té sovislosti vyvolané společenské diskusi, jestli se radši připojit k Rusku nebo Bruselu anebo být někde mězi, jako Moldávie, Ukrajina, Bělorusko či Srbsko, zaujaly následující myšlenky:

    Papež František odpovídá v rozhovoru s názvem Evropa má strach na otázku „Co vás na Evropě nejvíce znepokojuje a v čem vidíte největší naději?“:

    „Nevidím už žádného Schumana, žádného Adenauera…(…) Evropa má nyní strach. A uzavírá se, uzavírá se a uzavírá se.“ (str. 12)

    V ČR se to uzavírání projevuje vyhraněným nacionalismem a panslavislem. Vysvětlení, kde se berou tyhle dva jevy, nabízí další článek o bezpečnostní situaci v ČR a Auditu národní bezpečnosti, ve kterém mě docela zarazilo a znepokojilo:

    Podpora extremistů všeho druhu je patrná i vtom, že od dob migrační vlny se „najednou“ paradoxně pravicoví i levicoví extremisté shodnou v podpoře kremelských politických cílů a v prokremelské rétorice.

    Dezinformační kampaně se zaměřují na vytváření informační mlhy: jde především o relativizaci všeho, o vytváření a šíření desítek různých konspiračních teorií okolo každé významnější události, o snahu poštvat různé části společnosti proti sobě a další. Úspěchy proputinovských dezinformačních operací v České republice jsou alarmující. Je vidět, že zpravodajské služby umně pracují s existujícími vnitropolitickými spory a prosazují ruské vidění světa tak, že v červnu 2016 byl stav následující:

    • 25 % Čechů věří dezinformacím a dezinformačním projektům. Tito lidé vnímají hrozby odlišně, vidí Rusko častěji jako spojence a zpochybňují či odmítají geopolitickou příslušnost České republiky k Západu.
    • 38 % Čechů viní z ukrajinské krize Spojené státy; přestože jsou to ruská vojska, která okupují část území Ukrajiny.
    • 30,6 % respondenta věří tornu, že klíčový vliv na ukrajinskou vládu mají fašistické síly, přestože tomu tak prokazatelně není.
    • 48 % obyvatel chce, aby Česká republika byla „mezi Západem a Východem“.

    Otevření i maskovaní prokremelští politikové, komentátoři a „zpravodajské“ zdroje podporují mnohem víc kremelské zájmy namísto (bezpečnostních) zájmů českých.(Životní, strategické a další významné bezpečnostní zájmy ČR jsou vládou jasně definovány v Bezpečnostní strategii ČRPřesto se paradoxně často prezentují jako vlastenci či dokonce nacionalisté. V rámci toho se snaží rozdmýchávat české resentimenty vůči Němcům a naopak oživovat falešné panslovanství. Cílem je pokud možno vytrhnout ČR z jejího jasného evropského a atlantického začlenění. Podobně se Ruská federace snaží předstírat, že je obhájcem tradičních hodnot a lídrem „konzervativců“ ve světě. Ve skutečnosti ruský stát a ruská společnost skutečné konzervativní hodnoty vůbec nevyznávají a nepěstují, ať už bychom se zaměřili na rozvodovost, potraty, alkoholismus, drogy, nedodržování právních norem či korupci.

    (str. 19 a 20).

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.