Historie Laskavých večerů

Budoucí pořadatel Zdeněk Jirásek kritizoval radnici, že málo podporuje sport a kulturu, ale radnice si to nemyslela. A tak začal pořádat večery sám.

První Laskavý večer se uskutečnil 4. března 2003.  Za 16 let do března 2019 se jich bylo 167. Prvních pět dílů se jmenovalo prostě Slatiňanský literárně-hudební večer.

Začátky nebyly jednoduché. Pořadatel neměl moc kontaktů a hlavně neměl ani korunu. A také neměl IČO, takže nemohl ani vybírat vstupné. Zval své známé a kamarády,  obracel se na studenty konzervatoře, připravoval pásma o básnících. I večer s Alfrédem Strejčkem a Jitkou Molavcovou musel dotovat ze svého.

Po 20. Laskavém večeru kavárnice svou kavárničku zavřela. Město nabídlo pořádání ve Společenském domě. A tak došlo k dohodě – město si bude vybírat vstupné a zároveň přispívat divákům na malé pohoštění, a také, což bylo klíčové, uvolní ze svého rozpočtu částku na honoráře pro účinkující a pořadatel bude zajišťovat program. Součástí dohody bylo i to, že pořadatel (vlastně už spolupořadatel, ale pro zjednodušení ho dále nazývejme jen pořadatelem) nic dostávat nebude.

Pracovnice městské knihovny vybíraly vstupné a zároveň dělaly servírky. Roznášely víno, kávu nebo čaj. Chrudimská čajovna  byla jediným sponzorem a dodávala kvalitní čaj, který pořadatel hodinu před začátkem připravoval do termosek. I když už čajovna dávno není, tento čajový zvyk pořadatel zachoval a kvalitní čaj nadále připravuje.

Laskavé večery se konají většinou ve čtvrtek nebo v úterý, výjimečně i v jiné pracovní dny, jen jednou byl pořad v sobotu.

Do SD se vejde se stolovou úpravou asi 70 diváků a většinou je plno. Chodí převážně starší a střední generace, i když občas přijde i někdo mladší.

Účinkující se často netají s nadšením, kolik lidí na ně přišlo. Zejména básníci a spisovatelé nemohou uvěřit tomu, že si je přišlo poslechnout 70 diváků. Z jiných autorských čtení jsou zvyklí na návštěvy kolem deseti lidí. Stejně tak jsou mile překvapeni studenti konzervatoře nebo jiní na veřejnosti neznámí muzikanti.

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.