Hoaxům o očkování věří hlavně lidé orientovaní na Východ

V ochotě Čechů očkovat se proti covidu-19 zřejmě hrají větší roli kulturní faktory než třeba rysy osobnosti. Ve výzkumu vědců Psychologického ústavu AV se projevila hlavně souvislost se vztahem k demokracii západního typu.

Pokud se cítíte být součástí demokratické Evropy a nebo západní kultury a záleží vám na demokratičnosti země, je větší šance, že se necháte naočkovat proti covidu-19, než u těch, kteří se k těmto kulturním vzorcům nehlásí. To je jeden ze závěrů výzkumu vědců z Psychologického ústavu Akademie věd ČR a Masarykovy univerzity v Brně.

Z těch, kdo odpověděli, že se cítí být součástí západního kulturního okruhu, uvedla jen necelá 4 procenta, že věří dezinformacím a hoaxům. Naopak ze skupiny, která uvedla, že k demokratické Evropě určitě nepatří, se ukázala důvěra v dezinformace u skoro 34 procent.

Před hoaxy podle autorů také částečně chrání vysokoškolské vzdělání. Zvlášť často naopak podle výzkumu podléhají dezinformacím lidé se střední školou bez maturity. Z hlediska věku je k dezinformacím nejvíce náchylná střední generace (30 až 60 let) a pak také častěji ženy než muži.

Hoaxům věřil i velký počet (přes 25 %) těch, kdo nechodí k volbám, či volí SPD, Trikoloru nebo jiné menší strany. Do těchto výsledků podle Klicperové logicky zapadá i další zjištění průzkumu, a to, že kdo věří hoaxům, také příznivěji hodnotí předešlý režim před rokem 1989.

 

 

Událost

Odkaz: Čeští vědci zjistili, jak souvisí ochota k očkování se vztahem k demokracii

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.