Jak chcete připravit město na ukončení skládkování? – rozhovor se starostou

(pokračování rozhovoru z 7.11.2018)

Konzumní styl naší současné společnosti vede k čím dál větší produkci čím dál nebezpečnějších opadů a většina z nich stále končí na skládkách či ve spalovnách.

skládka Srní z té ošklivější strany (11/2018)

Aby parlament přiměl obce a producenty odpadu k nějaké aktivitě, zakázal skládkování po roce 2023. Vaše funkční období končí v roce 2022, kdy už bude muset být naše město na tuto změnu připraveno. Jak ho chcete, pane starosto, konkrétně připravit na tuto novou situaci?

My se občany snažíme motivovat, aby třídili, aby se ten směsný snižoval, ale zase to je o lidech. Když budu mluvit za sebe, tak byla velká diskuse o vyvážení popelnic jednou za 14 dní. Mně, kdyby vyváželi popelnice jednou za měsíc, 12 x do roka, mně by to stačilo, protože ani za 14 dní ji nenaplním z poloviny, protože třídíme.

Ale je to zase na těch občanech, aby třídili. Jak je máme motivovat? My jsme je motivovali, že jsme snížili poplatek díky snížené produkci.

Jedna strana má v návrhu ještě snížení poplatku, aby zbytek dotovalo město. Ale s tím si myslím bude problém, protože když budou odpady laciné, tak budou mít lidé ještě menší motivaci třídit. Když budou skoro zadarmo, tak proč bych třídil, on to někdo za mě zaplatí.

Přeplněná popelnice

Ono by to chtělo působit spíš obráceně – motivovat ke snižování, než ke zvyšování.

Těch návrhů na řešení bylo v minulosti předloženo víc, sám jsem nějaké inicioval, protože se tomuto tématu docela věnuji. A já si myslím, že jediná opravdu fungující motivace je přímá, tedy když vyprodukuji více odpadu, více zaplatím, když méně, tak zaplatím méně. A to tady zatím není. Počítáte s něčím takovým?

Počítali jsme s tím, ale problém je v tom, že ty firmy dnes zatím nemají auta s váhami. Připravujeme výběrové řízení a to můžeme do poptávky zakomponovat. Ale až na rok 2020.

No právě proto by se ty požadavky měly připravovat už teď, aby se to stihlo.

Teď se změnila Rada, a ta musí nadefinovat ty požadavky.

Takže Vy osobně nemáte skrz ty odpady nějakou vizi? V programu Vaší strany bylo, že vrátíte týdenní svoz, což mi přijde spíš jako krok zpět.

To tam měly všechny strany. ODS, Sedma taky, že v letních měsících by se vrátil týdenní svoz, na žádost občanů. To se ale musí vykomunikovat s tou firmou, jde o veřejnou zakázku, která musí mít dopředu jasná pravidla a to chce nějaký čas.

Já se ptám proto, že má-li se té výzvě na snižování produkce směsného odpadu vyhovět, tak bude nutné lidi motivovat, možná nutit. Já se s nimi samozřejmě bavím, mnozí jsou vzdělaní, dalo by se říct, že vidí, že takhle to donekonečna jít nemůže, ale oni stejně netřídí, všechno hází do popelnice, protože k tomu nemají bezprostřední důvod.

Tady to samozřejmě nevyřešíme, ale těch návrhů na slatinaku máme asi 8, a většinou jednodušší, než to vážení popelnic, které je opravdu technicky dost náročné.

Tak to sumarizujte a předložte ještě před vypsáním výběrového řízení.

Tyhle věci se musí řešit s předstihem. Podobný problém je s rozšiřování sběrných míst. Pokud bylo v roce X vysoutěženo třeba 8 míst, tak jich pak nemůžeme chtít 12 nebo 18.

Problém je, že tu máme stále 2/3 obyvatel, kteří ke kontejneru nepůjdou i kdyby jich bylo 100.

Řekněte mi, jak je motivovat.

Však ty návrhy řešení sbírám a předkládám už roky. Proto jsem také na posledním zastupitelstvu (jako občan) podpořil návrh vzniku komise pro odpady, která by měla kapacitu se tomu věnovat a radní jí opravdu naslouchali.

Klidně mi to nějak shrňte, já to předám. Jinak odpady bude mít v Radě na starosti pan Steklý. Je zdatný v IT , s Vámi bude elektronicky komunikovat bez problémů.

Copak, to není jen o tom ‚moci‘, ale hlavně ‚chtít‘. Tedy jestli to bude chtít řešit. No, uvidíme.

Možná bude i dobře, když se to bude řešit takhle konkrétně. Ono je sice hezké se o tom bavit v hospodě, ale když do hospody nechodím, tak se to nedozvím.


Jinak ještě k Vašemu zvolení – víte, že já osobně jsem měl jiné preference – nicméně Vám děkuji a jsem rád, že jste otevřený, komunikativní a vstřícný.

Však já jsem byl opravdu připraven odejít. Také jsem i vyřídil všechny věci, tady na stole jsem měl ještě před měsícem vysokou hromadu papírů; šuplíky jsou prázdné, byl jsem připraven předat klíče od kanceláře. Nakonec bylo iniciované z druhé strany, abych to úplně nevyklízel. Akorát mě mrzelo, že o ty naše zkušenosti vůbec nebyl zpočátku zájem. A pak jsme posloužili vlastně k záchraně. Matematika je neúprosná: 7 není 11.

Děkuji za rozhovor.

 

2 komentáře u „Jak chcete připravit město na ukončení skládkování? – rozhovor se starostou“

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.