V Japonsku a na TchajWanu zvládají vir zatím lépe

Pro srovnávání zemí jsou nepochybně výmluvnější data přepočtená na počet obyvatel. V médiích ale operují většinou jen s celkovým počtem bez ohledu na velikost země, což je zavádějící. Nezbývá než si takovou statistiku vytvořit. Vychází to zatím pro Evropu dost tristně.

Počet evidovaných případů je třeba brát s rezervou, záleží na tom, jak důsledně se v které té zemi testuje. Např. v Koreji  Mrtví budou asi spolehlivější.

Na Tchaj Wanu s 23 milony obyatel, který je s Čínou mnohem více propojený, je evidováno na milion obyvatel kolem 13 případů a 0,1 mrtvých *1, tj. 10x lepší výsledek, než u nás. Nicméně zdaleka nemají vyhráno, aktuálně se počet případů začíná zvyšovat.

V Japonsku měli první případ už v lednu, má přes 120 mil obyvatel a přesto tam mají celkem kolem 1200 případů.

Datům z Číny se nedá věřit. Podle Respektu může být počet obětí a nakažených i 40x vyšší. Zde také vysvětlují, proč tak Číně záleží na image „dokonalého zvladatele epidemie“.*7

Budoucí vývoj se těžko odhaduje. Efektivitu jednotlivých opatření bude možno hodnotit asi až s odstupem času za měsíce nebo i roky.

tabulka vývoje onemocnění COVID-19 k 25.3.2020
Japonsko Čína UK Německo Jižní Korea ČR Itálie Španělsko Švýcarsko

Japonsko

Čína

UK

Německo

Jižní Korea

ČR

Itálie

Španělsko

Švýcarsko

Data z 20-25/3/2020

Epidemie COVID-19 je vážná, ale možná asi ne zase výjimečná, jak se může jevit podle pozornosti médií. Navíc média uvádějí většinou čísla absolutní, v měřítku země nebo světa obtížně vyhodnotitelná *6. A třeba takové spalničky nebo TBC zabijí tisíce lidí na světě každý rok a nikdo to moc neřeší… jasně, nezabíjí u nás. *5

Možná by naší vládě prospělo, kdyby místo tak oblíbených „českých cestiček“ *4, pokusů a omylů a nepochybně originálních, ale sporně fungujících nápadů (vyhrazené časy pro seniory, které ani oni sami nedodržují) vzala rozum dohromady a poučila se jinde. A také kdybychom se v Evropě dokázali lépe koordinovat a nepovyšovali se nad druhými, že jsme chytřejší (podobně okolní země) – obávám se, že nejsme.

Jeden komentář u “V Japonsku a na TchajWanu zvládají vir zatím lépe”

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.