Je vědecky dokázané, že nenásilné protesty jsou úspěšnější než ozbrojené

pěst na rudém pozadí - symbol levice

Nenásilné protesty jsou dvakrát úspěšnější než ozbrojené snahy o změnu společenského uspořádání. A co víc, ke změně stačí osobní nasazení 3,5 % (u nás tedy 350 tis.) obyvatel. Tvrdí to alespoň Erica Chenowethová, politoložka z Harvardovy univerzity která zkoumala více než stovku nenásilných politických převratů ve dvacátém století. Podle Eriky Chenowethové, kterou cituje server BBC FUTURE, se potvrzuje, že občanská neposlušnost není jen morální volbou, ale mocným nástrojem, jak změnit světovou politiku v dlouhodobé perspektivě.

Výzkum americké politoložky stojí na analýze filosofie mnoha vlivných historických osobnosti. jako byli černošský abolicionista Sojourner Truth, obhájkyně volebního práva žen Susan B. Anthonyová, indický bojovník za nezávislost Mahátma Gándhí či americký černošský vůdce Martin Luther King. Ti všichni byli přesvědčeni o síle nenásilného protestu.

Nicméně Chenowethová výzkum zahájila ještě jako studentka doktorského programu na Coloradské univerzitě a v té době byla velmi skeptická k myšlence nenásilné změny společnosti. Po téměř dvaceti letech výzkumů faktorů eskalace terorismu ale změnila názor. Přispěla k tornu i pozvánka na akademický workshop organizovaný neziskovou organizací lnternational Center of Nonviolent Conflict (ICNC), kde byla prezentována široká paleta příkladů nenásilných protestů, které nakonec vyústily v politické změny ve společnosti.

Nejvíc však Eriku Chenowethovou překvapilo, když zjistila, že se zřejmě nikdo nezabýval myšlenkou porovnat v dlouhém časovém období úspěšnost nenásilných a násilných pokusů o změnu společenského uspořádání. Jednotlivé případové studie byly vybírány a analyzovány osamoceně. „Byla jsem opravdu zprvu motivována určitou skepsí k myšlence, že by nenásilný odpor mohl být efektivní cestou ke společenské změně,“ přiznává Erica Chenowethová. Její výzkumy však nakonec ukázaly ještě něco víc, a sice přestože přesná dynamika společenských změn závisí na mnoha faktorech, už aktivní protesty 3,5 % obyvatelstva mohou iniciovat vážné politické změny.

Josef Beránek

Odkaz: Universum ČKA 2/2019; str.50; Mediář Josefa Beránka

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.