Návrh: Z jednosměrek udělat cykloobousměrky

Jednosměrky pro cyklisty versus cykloobousměrky *1.

V našem městě stejně jako na celém světě je čím dál větší problém neustálé navyšování automobilové dopravy. Jedno možné protiopatření, které by nárůst mohlo zpomalit, je podpora cyklistiky. Podle statistiky jede 1/4 aut pouze po Slatiňanech.

Postupně se ve městě zavádějí jednosměrky. Pro řidiče auta není objetí jednoho bloku navíc kvůli jednosměrce žádná námaha (pouze zahušťuje pomocí závleků dopravu ve městě) – 5x stiskne lehce pedály, 3x otočí volantem (s posilovačem), ale pro cyklistu ta zajížďka je mnohem namáhavější a každá taková objížďka na jeho trase jen snižuje atraktivitu cyklistiky.

Po zavedení jednosměrek v Klášterní, Neumannově a Štěpánkově ulici je tato další případ omezení průchodnosti města pro cyklisty. Přitom možnosti zprůjezdnění existují i zde, ale nezdá se, že by byla snaha vůle je aspoň zkusit využít. Proč město cyklistiku stále více omezuje?

Základní šířka jízdního pruhu se má vyvarovat 3,5 metru (což je u nás ve všech nově rekonstruovaných ulicích!). Tato šířka bohužel umožňuje nebezpečné předjíždění osobními auty (viz obrázek).1

  1. Technické podmínky 179 – nová pravidla pro cykloopatření – Městem na kole (mestemnakole.cz)[]

2 komentáře u „Návrh: Z jednosměrek udělat cykloobousměrky“

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.