Jsem pozitivní … rozhovor s člověkem, kterého možná znáte

Tak už se nám okruh bezpečí před COVIDem stahuje. Na jaře jsme ho znali jen z televize, o prázdninách už byl v ústavu (kde se příležitostně vyskytuje dodnes), před měsícem ve Stolanech, koncem září v nemocnici. Sem tam někdo ze spolužáků mých dětí je doma v karanténě… samí cizí lidé.

Až mi v úterý 6.10. volal známý, jestli si k nám může nechat dovézt nákup přes rohlík, že k nim nezajíždění. Že jeho žena a moje (možná i vaše) známá má potvrzený COVID (!)

Vzpomněl jsem si na článek „Kde to vázne“ z Respektu z počátku srpna o jedné pozitivní průvodkyni, ve kterém popisují zdlouhavé a špatně organizované odběry a postupy hygieniků. Tak jsem byl zvědav, jestli se za dva měsíce „makání“ naší vlády něco zlepšilo.

Známá souhlasila, že se veřejně podělí o svou zkušenost, abychom si lépe představili, jak snadno se to může týkat každého z nás. Rozhovor proběhl ve středu 7.10.:

Víš jistě, že jsi pozitivní?

Ano, v pondělí 5.10. dopoledne jsem byla v laboratoři Medila Pardubice jako samoplátce na testu. V úterý dopoledne mi přišel mailem výsledek: SARS-Cov-2 RNA: POZITIVNÍ

Proč jsi šla na testy, měla jsi nějaké příznaky, které by naznačovaly zrovna COVID?

Příznaky jsem neměla prakticky žádné. Na test jsem šla proto, že moje kamarádka, se kterou jsem byla v kontaktu 28. září, mi v pátek 2.10. volala, že v rodině mají potvrzený Covid a že jí začíná být špatně. Kamarádka od pátku tj. už 6. den leží – je unavená, nemá chuť k jídlu, vyrážku, bolest hlavy…

Rozhodla jsem jít na test proto, že pracuji s lidmi, máme širokou rodinu, mým i manželovým rodičům je přes 70 let, nechtěla jsem někoho ohrozit.

Kdy a jak ses nakazila?

Pravděpodobně jsem se nakazila 28. září, na sv. Václava od té kamarádky. 🙂

Jak dlouho jste byli spolu, … jak daleko od sebe? Pili jste třeba ze stejného brčka?

Přijela k nám na návštěvu se svým přítelem. Sice jsme se nedotýkali (vzhledem k situaci jsem se přestala líbat se všemi kromě dětí a manžela), ale byli u nás na večeři, hráli jsme karty. Asi 3 hodiny jsme společně seděli u nás doma v obýváku. Nikdo z nás neměl v tu chvíli žádné zdravotní potíže.

A ta dotyčná to zjistila kdy a jak?

Moje milá „dotyčná“ byla 26. září na svatbě své neteře. Mám zprávy, že hodně lidé z té svatby je nakaženo. Kamarádku začala bolet hlava cca ve středu 30.9. – říkala mi, že má zacpaný nos a že jí bolí nohy, že bude asi změna počasí. V pátek 2. se dozvěděla o nákaze lidí ze svatby. Večer měli již první svatebčané potvrzený pozitivní test.

Už Tě kontaktovala její hygiena v rámci chytré karantény?

Ne. První členové její rodiny byli na odběrech v pátek 2., další v pondělí 5.10. a ani ji ještě nikdo nekontaktoval. Kamarádka je v domácí karanténě. Na testech nebyla. Z hygieny ji ještě ve středu 7.10. nikdo nekontaktoval.

Hm, takže už 9 dní marodíš a kdyby Tě známá iniciativně neinformovala, tak vesele šíříš nákazu dál, ani o tom nevíš, ne?

Ano, jakmile mi v pátek odpoledne zavolala, že její bolest nohou nebude změnou počasí, tak jsme zrušili všechny naplánované aktivity (výlet s přáteli, večer koncert a setkání se cca 20 lidmi z celé republiky) a celý víkend jsme byli sami. V pondělí a v úterý jsme nedali děcka do školy. Manžel pracuje z domova, takže nic rušit nemusel.

Takže jsi volala preventivně doktorovi, aby Tě poslal na testy? Udělal to?

Protože jsem se vše dozvěděla v pátek 2.10. odpoledne, tak jsem mému lékaři nevolala a rovnou jsem se jako samoplátce (Kč 1900) objednala na test. V pondělí ráno jsem hned, jak to bylo možné, panu doktorovi volala, ale řekl mi, že pokud jsem se objednala jako samoplátce, že už to změnit nejde. Nechtěla jsem test odsouvat na později a tak jsem si to zaplatila. Pan doktor mi řekl, že pokud budu mít pozitivní test, mám volat.

Jak probíhal test?

Byla v jsem v Pardubicích v Medila drive in. Dávám 5 hvězdiček z 5:). Přijela jsem o cca 20 min dřív, přede mnou byla 3 auta. Jedna pracovnice řešila doklady (občanku, kartičku pojišťovny) a platbu (kartou nebo i hotovost) a druhá udělala odběr. Tj. stěr z obou nosních dírek pomocí dlouhé špejle. Slzy mi vyhrkly…

Kolik hodin po testu a jakým způsobem ses dověděla výsledky?

Na testu jsem byla 5.10. v 8:20 a výsledek mi přišel 6.10. v 9:20

Sdělili Ti nějaké pokyny – hygiena nebo obvodní lékař?

V SMS mi sdělili, že jsem pozitivní, že mám kontaktovat svého ošetřujícího lékaře, že mě bude kontaktovat KHS a odkaz na webovou stránku s podrobnými informacemi o domácí izolaci apod.

A tak jsem volala mému lékaři. Ten mi řekl, že mám volat hygienu. Byl to trochu oříšek, ale nakonec jsem se dovolala – dozvěděla jsem se, že se mám izolovat, že budu 10 dnů od stěru v karanténě a že mám čekat na jejich telefonát. Velmi se mi omlouvali, že nevolají hned. Řekli mi, že dnes (6.10.) teprve obvolávají (tj. trasují) lidi, co byli na testu 2.10.

Načež jsem volala svému praktickému lékaři a ten mi vystavil pracovní neschopnosti do 15. 10. Ten den mám volat a pokud nenahlásím žádné potíže, neschopenku mi ukončí a jdu do práce.

Dnes ve středu 7.10. v 16h mi volala hygiena – poslali mi kód do eroušky, paní mi řekla, že do 15. mám karanténu a pak jsme se dostaly k pojišťovně, mému e-mailu a ve chvíli, kdy jsem jí nadiktovala adresu a paní zjistila, že jsem z Pardubického kraje, tak se omluvila, že mi volá z Královehradecké hygieny a že tam mají chybu a že mi bude volat hygiena z Pardubic.

V cca 19:30 mi volala hygiena z Chrudimi a dopodrobna se mnou probrali moji situaci a vzali si kontakty na lidi, kteří se mnou měli rizikový kontakt.

Kolik lidí jsi potkala od doby nákazy do své dobrovolně uvalené karantény?

Od pátku odpoledne nikoho – kromě mé rodiny – dětí a manžela. Ode dne pravděpodobné nákazy jsem byla v práci – tj. 4 kolegové, děti chodily do školy. Krátce jsem se viděla s babičkou, byla jsem v chrudimském bazénu vyzvedávat děti. V bazénu nejsou povinné roušky, ale já si gratuluji k tomu, že jsem ji ve foyer měla!

Co manžel a děti? Chodí normálně do práce a do školy? Mají příznaky, půjdou na testy?

Nechodí. Jsme doma. S nikým se nestýkáme. Příznaky skoro nemají. Volala jsem pediatričce a domluvily jsme se, že půjdou v pátek tj. 9.10. do Chrudimské nemocnice na test. Manžel tam jde také. Jeho lékař ho indikoval.

Jak nakupujete?

Jídlo jsme si objednali přes e-shop. Pomoc nám nabídli i sousedé.

Vidím, že se tou nákazou moc netajíš. Setkala ses už s nějakými nepřátelskými reakcemi, které by ospravedlňovaly důsledné utajovaní pozitivních případů státem?

Ne. V práci mám velkou podporu. Dostala jsem velmi vtipnou a podpůrnou reakci od mé šéfové. Prý jsem v organizaci covidový předjezdec:) a popřála mi klidnou jízdu bez komplikací. Všichni nám přejí, ať se průběh nezkomplikuje. Nikdo mi ani náznakem nic nevyčetl. A já to mám stejně i vůči své kamarádce, která si dělá o nás starosti a je jí líto, že jsme museli zrušit pár akcí – narozeninové oslavy a slavnost 1. sv. příjímaní, můj vzdělávací kurz, apod.  Ale já si myslím, že nám nic moc neuteče, že se máme velmi dobře.

Bojíš se komplikací, třeba plicní fibrózy? Vím, že Ti ještě není ani 50, takže nejsi úplně nejrizikovější skupina… ale v Itálii umírali i 30ti letí doktoři. V naší věkové skupině je smrtnost pár %…

Je mi 42 (: Nebojím se o sebe. Obávám se omezování péče v nemocnicích, ke které už dochází. Něco proti té nemoci můžeme udělat vlastní zodpovědností a iniciativou, ale asi toho moc nebude…

Jistě máš teď v karanténě dost času přemýšlet, co se dělá dobře a co by mohlo být lepší. Máš dojem, že vedení naší země – vláda, kraje a obce – postupují proti té nemoci dostatečně? Anebo věříš, že je lepší se promořit a mít to už za sebou (v naději, že se vytvoří imunita)?

Když se mi omlouvala paní doktorka z hygieny, že mě zatím nevolali, že nestíhají… prý ať se nezlobím… řekla jsem jí, že na ni se ani v nejmenším nemohu zlobit, že mají těžkou práci. Ale zlobím se na vládu, na pana premiéra, který říká, že je vše pod kontrolou, že jsou připraveni a já na vlastní kůži zažívám totální selhání státu, kdy řadoví státní úředníci nestíhají.

Naši rodinní lékaři říkají, že se informace pořád mění. Je mi moc líto, že situace v naší krásné republice je taková, že pan prezident působí totálně vyčerpaně a nekompetentně. Vzbuzuje ve mně jenom lítost, ne ani tak starý, jako hlavně nemocný(!) muž, který velmi pravděpodobně sám potřebuje 24 hodinovou péči. A pan premiér nedokáže převzít politickou zodpovědnost a jenom fňuká a ukazuje na domnělé škodiče – zlé novináře, zlou Evropskou unii a zlou opozici… je to smutné…

Co bys vzkázal lidem, kteří bojkotují třeba roušky a obcházejí i těch pár málo opatření, které u nás platí?

Jak jsem psala již výše, jsem ráda, že jsem třeba roušku měla dobrovolně v příchozích prostorách bazénu a nemám tudíž výčitky svědomí, že jsem tam mohla někoho s kým jsem mluvila nakazit… Jsem ráda, že jsem už dříve zrušila „líbačky s kamarády“… nejsem lékař, ale možná bych měla horší průběh, kdybych nedbala 3 R.

Jak se Ti doma dodržují pravidla domácí izolace před ostatními členy rodiny?

Já nemám žádné příznaky – tak to doma moc neřešíme.

Díky za rozhovor.

Jeden komentář u “Jsem pozitivní … rozhovor s člověkem, kterého možná znáte”

  1. Před třemi týdny se mi projevili první příznaky Covidu. Za dva dny jsem se dostal na testy, které jej potvrdily.
    Následovalo 12 dní pobytu doma a můj stav se postupně zhoršoval, horečky nad 39, tělo již nechtělo ani přijímat potravu.
    Minulou neděli jsem se začal dusit, odvezla mě rychlá jako trosku. Proběhl oboustranný zápal plic, vysoké horečky, léčba kortikoidy, antibiotiky a kyslíkem. Jsem momentálně již bez teplot, dýchám bez kyslíku a tělo se dožaduje stravy, odpoledne budu propuštěn do domácí léčby. Jsem vděčný za personál, který zde v Brně s vypětím sil situaci zvládá velmi profesionálně, za lékařku, která stanovila správný postup léčby a za možnost dále žít.
    Chraňte se, opravdu to není žádná rýmička.

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.