Návrh: Kameny zmizelých i ve Slatiňanech

Slatiňany se letos v srpnu připojí k městům, která si připomínají památku obětí holokaustu pokládáním Stolpersteinů, tedy kamenů zmizelých.

Ve Slatiňanech žila až do druhé světové války malá židovská komunita, kterou nacisté vyvraždili. Některá jména odvlečených Židů, kteří se už domů nikdy nevrátily,  jsou uvedena na pomníku v parku ve Vrchlického ulici. Vedení města Slatiňany se letos rozhodlo, že si památku zavražděných spoluobčanů připomene  podobně jako v sousední Chrudim položením stolpersteinů – takzvaných kamenů zmizelých.

Jde o kostky s mosaznou destičkou a stručnými životopisnými údaji, které budou připomínat oběti holokaustu.  Kdo si text na něm bude chtít přečíst, musí se sklonit. Uctí tak památku konkrétního člověka i všech šesti milionů Židů, kteří byli za války zavražděni.

V německých městech se tyto kameny objevují už od devadesátých let, před šesti lety se k této aktivitě přidaly jako první v Pardubickém kraji Svitavy a loni se připojila i Chrudim a letos Slatiňany.

S myšlenkou uctít oběti holokaustu položením pamětního kamene před dům, v němž nacisty zavražděný člověk naposled bydlel před deportací do koncentračního tábora, přišel v roce 1993 německý umělec Gunter Demnig. V roce 1995 umístil první kameny v ulicích Kolína nad Rýnem, potom v Berlíně a dalších německých městech. Od té byly položeny desetitisíce kamenů ve stovkách evropských měst. Od roku 2008 se kameny nacházejí i v chodnících v České republice a jejich počet se uvádí v řádu několika set.

Ve Slatiňanech umístí Gunter Demnig šest kamenů 15. srpna dopoledne v ulici T. G. Masaryka. Dva stolpersteiny před dnešní pekárnou v budově čp. 117 budou připomínat Helenu a Pavla Stránské. Zajímavostí je, že zakladatel slatiňanské větve rodiny Stránských Maxmilian byl bratrem ministra v první československé vládě v roce 1918 Adolfa Stránského.  Rodina Stránských má dodnes na místním hřbitově pomník.

Další čtyři kameny se objeví před domem čp. 408 (dnešní Podlahářství Plotz), kde před prosincovým transportem v roce 1942 žila rodina Hermannových. Ta se do Slatiňan přestěhovala z Chrudimi.

Jeden komentář u “Návrh: Kameny zmizelých i ve Slatiňanech

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.