Kaskadéři zavítali do Slatiňan

kaskadéři před vystoupením

Po 20 ti letech mohli toto úterý večer slatiňanští a chrudimští diváci na vlastní oči sledovat vystoupení unikátní kaskadérské skupiny Stunt – Flott Cascaders Team.

Své kousky s automobily a motorkami prováděli na běžecké škvárové dráze na hřišti Spartaku, která tomuto účelu výborně vyhovovala (na rozdíl od běžců, kterým už tolik nevyhovuje).

autorodeo - kaskadéři - Flott Cascaders Team

Na programu byly motocyklové skoky přes automobily i freestyle motocross do ca. 12-ti metrové výšky (předváděný kaskadérem z Heřmanova městce), různé kousky autorodea na dvou kolech i jeden filmařský kousek – „odpálení auta bazukou“, tedy otočení přes střechu opět na kola.

autorodeo - kaskadéři - odpálené auto bazukouNa tribuně, pod ní i okolo bylo plno, program totiž sledovalo téměř 500 diváků z Chrudimi, Slatiňan a okolí. Podle reakcí diváků se vydařil i navzdory drobným technickým problémům, které při takovém zatížení techniky asi nepřekvapí (spadlý řetěz motocyklu po 15-ti metrovém skoku či náhle se otevřená kapota v šedesátce před zatáčkou).

Vkaskadéři - manažer Flott Cascaders - Alfréd Šmíd rozhovoru s manažerem kaskadérské skupiny Alfrédem Šmídem jsme se dověděli, že ač účinkující jsou kaskadéři, tak vystupují jen 2 až 3 měsíce v sezóně, jinak mají „civilní“ zaměstnání. Loni měli turné po Polsku, letos jezdí po Čechách. Před Slatiňany byli v DivišověLedči nad Sázavou, pak pokračují do Kladna, Slaného a Liberce. Pro autorodea používají sériová vozidla a jediná významnější úprava je zablokování diferenciálu. Na bezpečnost však dbají, vážné úrazy mají výjimečně.

Nad dotaz, jak ten se sem vůbec kaskadéři dostali, uvedl jednatel Spartaku Jaromír Hanuš, že 14 dní před vystoupením byl osloven panem Šmídem, zda by ve Slatiňanech na stadionu mohla jejich skupina vystoupit, protože prý můžou vystupovat prakticky jen na škvárové atletické dráze (těch už je v ČR jen asi 6) nebo na plochodrážních stadionech. Kdysi dávno že vystupovali v Chrudimi. Pan Hanuš v tom viděl pro Slatiňany příležitost hostit poprvé a možná i naposledy akci tohoto druhu a to také příležitost zviditelnit Slatiňany i stadion Spartaku – což se povedlo, velká část návštěvníků byla odjinud.

Protože na fotbalovém hřišti by měli jen zvukovou aparaturu, byla největší obava o atletickou dráhu, a proto měl hlavní slovo atletický oddíl. Kaskadéři slíbili, že dráhu vždy druhý den uvedou do původního stavu smykováním, což si pan Hanuš ověřil u pořadatelů v Ledči, kde vystupovali před tím. Podle správce stadionu byla dráha po vystoupení opravdu uvedena do původního stavu.

Obavu, aby na diváky neprášila škvára z dráhy, pomohl vyřešit pondělní déšť a těsně před představením dráhu ještě lehce pokropili slatiňanští hasiči, za což jim kaskadéři zaplatili.

Ani další starost, aby přišli lidi, se nenaplnila.

kaskadeři - plná tribunaKaskadéři si zajistili sami propagaci, po Slatiňanech i Chrudimi byla řada poutačů, měli propagaci i v rádiu, na internetu a na sociálních sítích.

Částka za pronájem dráhy pro Spartak byla přiměřená, zahrnovala i pitnou vodu a elektřinu pro karavany.

Jaromír Hanuš považuje akci za vydařenou, zvláště děti byly nadšeny. Byli spokojeni i kaskadéři a Slatiňany budou mít na co vzpomínat.

Někdo může namítnout, že to je zábava pochybné úrovně. Na to lze odpovědět, že auta, technika a riskování láká a vzrušuje významnou část kluků i mužů. A tohle je ještě taková docela kultivovaná a bezpečná forma, jak tuhle bytostnou touhu nějak rozumě usměrnit.

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.