To tu ještě nebylo: Silvestrovský ohňostroj z věže kostela

Slatiňany přivítaly příchod kulatého roku 2020 ohňostrojem z věže kostela s vyzváněním zvonů, jak bylo avizováno v hlášení městského rozhlasu 18. a 20. 12. *1*2

ohňostroj z věže kostela před Novým rokem 2020

Netradiční událost sledovalo jen od pošty asi 150 lidí, další desítky z mostu a jiných míst.

Ohňostroj zrealizoval a provedl po dohodě s místním ŘK farářem Pavel Pluhař z Presů, který má na provádění ohňostrojů živnost.

Předchozí roky připravoval na  silvestrovský večer ohňostroj pro sousedy a známé na poli v Presích, na které byly od diváků dobré ohlasy.

ohňostroj z věže kostela před Novým rokem 2020

Podle zápisu Rady města žádal o příspěvek nejprve město, které však nevyhovělo. Radního Víta Steklého (TOP09) jsem se zeptal, proč rada nevyhověla žádosti o příspěvek na ohňostroj:

Z pozice občana přišla na úřad žádost o příspěvek na ohňostroj, který by byl „odpalován“ přímo z kostela někdy v podvečerních hodinách na silvestra. Na jednu stranu ohňostroj je hezká věc a k silvestru patří, avšak zrovna tak se na ni lze koukat opačně – děsí zvířata a malé děti. Rada se tedy rozhodla, že na tuto akci finančně nepřispěje, ale zároveň proti ní nijak nevystoupí, pokud si dotyčný najde financování z jiných zdrojů.

ohňostroj z věže kostela před Novým rokem 2020

Nakonec se na ohňostroj složily tyto firmy:*2

Zeptal jsem se na názor i jedné z divaček, Michaely Novákové z Vlčnova:

Ohňostroj mě nadchnul. Byla to hezká podívaná a přitom decentní, když to srovnám třeba s Chrudimí, kde bývá mnohem hlučnější. Myslím, že to tak vnímali i další lidé.

Sám si také myslím, že to byla pěkná podívaná a snad ani zvířata ho všechna ve zdraví přežila.

Možná že by přesto stálo za zvážení vyvolat koncem roku společenskou debatu, jestli by nešlo snížit obecní pnutí a s ohledem na zvířata i ne-slavící spoluobčany silvestrovské kanonády nějak usměrnit, například je směrovat na určité časy anebo místo vlastního často amatérského miniohňostroje přispět na podobný obecní projekt a ten si užít i se známými a doma si zapálit se sousedy už jen prskavku.

Jeden komentář u “To tu ještě nebylo: Silvestrovský ohňostroj z věže kostela”

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.