Měsíc se můžeme bezplatně testovat a to i opakovaně

Od 16. prosince 2020 do 15. ledna 2021 probíhá dobrovolné antigenní testování obyvatel (tzv. rychlotest). Otestovat se může jít nechat kterýkoli občan ČR, který je zařazen do systému veřejného zdravotního pojištění. Na odběrovém místě předloží průkaz pojištěnce nebo náhradní doklad. Lidé se mohou nechat otestovat opakovaně, avšak nejvýše 1× za 5 dní. Nejedná se o jednorázovou akci jako v jiných zemích – občané ČR se mohou nechat testovat opakovaně. Na testování je nutné předem zarezervovat.

(Dosud neúplný) seznam odběrových míst naleznete ZDE.1
Anebo lépe na webu nemocnice zdePodle očekávání však vláda nezajistila dostatečnou kapacitu, takže se podle volných rezervací jen na test čeká běžně několik dní, někde i týden (pak ještě výseldek).

Test ukazuje, jestli je člověk v danou chvíli infekční a jestli tedy může virus šířit dál. Pokud má člověk v těle viru málo nebo nemoc ještě nepropukla, antigenní testy to nemusí poznat. K tomu už jsou potřeba testy PCR. Platí, že antigenní testy jsou levnější, vyšetření je ale méně spolehlivé. Cena jednoho testu se podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) pohybuje kolem 120 korun (bez DPH), přičemž za samotné provedení testu dostanou asi dvě stě korun. PCR testování standardně vyžaduje zhruba čtyři hodiny a většinou stojí kolem 1750 korun.

Antigenní test má nižší senzitivitu –⁠ uváděnou většinou v rozmezí 85 až 95 procent –⁠ v porovnání s metodou PCR, která je považována za zlatý standard diagnostiky. Vůbec by neměl být používán jako screeningový k vyšetřování jedinců s nízkou pravděpodobností infekce,“ řekl nedávno Českému rozhlasu náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) pro zdravotní péči David Šmehlík.

5) Když jsem pozitivní, co dál?
Pokud má člověk příznaky a vyjde mu pozitivní test, tak už se další testy nedělají. Rovnou mu začíná izolace a epidemiologické šetření. Všichni, kteří s ním byli v rizikovém kontaktu, pak musí do karantény. Pokud má pozitivní test, ale je bez příznaků, rovnou v odběrovém centru následuje kontrolní PCR test –⁠ na jeho výsledky je ale zapotřebí vyčkat delší dobu.2

Antigen je látka, která navozuje produkci jedné nebo více protilátek. Každá protilátka se váže na specifický antigen formou interakce podobné zapadnutí klíče do zámku. Antigen může být z vnějšího prostředí nebo vzniká v těle. 3

  1. Mobilní rozhlas[]
  2. ČT24:Antigenní testy: Deset odpovědí na hlavní otázky[]
  3. Wikipedie[]

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.