Město Slatiňany dlužníky neždíme

Město Slatiňany nelichvaří s dluhy. Podle radního přes sociální otázky Martina Kubína (Vraníci) město dohromady eviduje pohledávky od neplatičů ve výši necelého půl milionu korun. V konkrétních případech je Rada města ochotná dluh odpustit (např. 1173 Kč za nezaplacený inzerát v 20151 nebo už za minulého vedení odpuštěná smluvní pokuta 18 tis2 ), ale nikdy nevymáhá mnohonásobek dlužné částky, jako to je bohužel běžné u jiných institucí, což pak mnohé dlužníky vyřazuje z běžného života, i kdyby se do něj chtěli vrátit.

Uvolnění trhu po revoluci sebou přineslo ohromné zvýšení životní úrovně, prosperující stát či lepší možnosti vlastní realizace pro většinu z nás, má však i své stinné stránky např. v předlužených občanech anebo těch, kteří z různých důvodů nedokáží „udržet korunu“ anebo měli nějakou krizi v životě a nechali si dluhy přerůst přes hlavu. Tomu hodně pomohly tehdejší zákony, které umožňovaly, aby dluh za pár let přerostl mnohonásobek své původní výše, a bez jejíž celé úhrady se stále navyšoval. Však díky tomu také zbohatli mnozí nynější miliardáři, kteří provozovali nebo ještě provozují různé společnosti na půjčování peněz.

You give, and I take. To take from a pack © Andrey Andreev | Dreamstime.com ID 2395016

Tito věřitelé se pak dostávali do dluhové pasti, ze které bylo velmi těžké se dostat, takže byli vlastně systémem motivováni zůstávat v šedé ekonomice (nepracovat nebo výplatu brát na ruku bez odvodů), kriminálním prostředí a jen přežívat, a to včetně mnohých, kteří by byli rádi začali znovu. Během let se zákony zmírňovaly v neprospěch lichvářů, takže dnes už je těžší upadnout do dluhové pasti, ovšem dluhy z minula se tím nevymazaly a tíží statisíce lidí, v republice je jen v exekuci skoro milion lidí, v našem okrese je to 5% dospělých3, ve Slatiňanech 122 lidí4.

Umožnit se vymanit z letitých dluhů byla motivace několika kampaní státu nazvaných Milostivé léto (iniciovaných Lidovci), které měly umožnit splacení dluhu u některých institucí jen s malým příplatkem56. Kdo to chtěl využít, možnost měl a využil7.

Konkrétní pohledávky jsou 425 tis. Kč za odpdy, 15 tisíc za pokuty za posledních 8 let (Rada zamítla jejich prominutí) a 4 tis. za poplatek ze psů.

Milostivé léto se však netýká dluhů obcí, ty se k tomuto mohou připojit dobrovolně, jak to už mnohé udělaly891011. Slatiňany se sice nepřipojily formálně, nicméně vzhledem k tomu, že k dluhům nepřirážejí několikanásobné příslušenství12, ho vlastně provozují průběžně.

 1. Rada města Slatiňany na své 41. schůzi projednala – slatinak.cz[]
 2. Rada města Slatiňany projednala na 99. schůzi – slatinak.cz[]
 3. Podíl osob v exekuci po ORP (Q1 2024) / Mapa zadlužení (mapazadluzeni.cz)[]
 4. Podíl osob v exekuci po obcích (Q1 2024) / Mapa zadlužení (mapazadluzeni.cz)[]
 5. Milostivé léto – Wikipedie (wikipedia.org)[]
 6. Milostivé léto 2024 přehledně: Kterých dlužníků se týká, termíny, podmínky – Deník.cz (denik.cz)[]
 7. Výsledky Milostivého léta jsou úspěchem | IPŘP (institut-predluzeni.cz)[]
 8. Město se opět připojilo k Milostivému létu | Oficiální stránky statutárního města České Budějovice (c-budejovice.cz)[]
 9. Aktualizováno: Zapojit se do milostivého léta je možné už jen do 30. 11. 2023 – Prostějov (prostejov.eu)[]
 10. Blíží se konec akce Milostivé léto II, lidé tak mají poslední možnost zbavit se jednoduše dluhů i vůči hlavnímu městu a městským organizacím – Praha – MHMP[]
 11. Milostivé léto odpustí dlužníkům nedoplatky za místní poplatky | Aktuality | Žijeme Pardubice (zijemepardubice.cz)[]
 12. radní Martin Kubín telefonicky 5/6/2024[]

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.