Město tají cenu Nové Modely, včetně zařízení se může vyšplhat ke 100 milionům

Už mnoho let chátrá pod zámkem bývalá budova výrobního družstva Modely, které vzniklo na místě historického Kabeláčova mlýna.

Budovu s pozemky koupilo město od místního zbrojařského magnáta J. Strnada, aby zde vzniklo něco užitečného pro občany. Po různých úvahách se radní dohodli, že zde vznikne kulturní centrum, které by nahradilo v této oblasti nevyhovující Sokolovnu a knihovnu.

Vítězný návrh – situace

Podmínkou soutěže bylo také zachování historické části mlýnice. Tato podmínka však poněkud zkomplikovala návrh, prvně ho prodražila (protože např. zajištění statiky budovy i podzemích prostor proti vlhkosti nebude legrace), podruhé omezila velikost hlavního sálu na ca. 14 x 15m, což je ještě méně v Sokolovně (11 x 27 m).

Tato akce stála už 8 milonů (pro srovnání, rekonstrukce části Klášterní a 3 okolních křižovatek přišla na 4 miliony). Další předpokládané náklady rostou s cenou stavebních prací a také jak se ukazují různé problémy související s plánovanou přestavbou, jako např. potřeba parkovacích míst či dosud neřešené technické vybavení, bar, komerční prostory apod.

Takže lze předpokládat, že se celková cena vyšplhá až ke 100 mil. Kč vč. DPH. (příprava vč. koupě pozemku a soutěže 10 mil., stavba 90 mil., vybavení 10 mil.).  Musíme se spokojit s odhadem, protože Město nechce zveřejnit detailní položkový rozpočet stavby, který je součástí na podzim dokončeného projektu, údajně z obavy, že by to mohlo negativně ovlivnit cenu stavby.

Problém těch 100 mil. je ten, že městský rozpočet má na takovéto „zbytné“ investice kolem 10 mil. Kč ročně, což by v praxi znamenalo, že se v obci pak 10 let nepostaví nic pořádného bez dotací. Těžko bude třeba na obnovu dožívající plovárny. Na Novou Modelu není totiž zatím k dispozici žádná vypsaná dotace a i tak není jisté, jestli pokryje významnou část nákladů. Loňská dotace na regeneraci brownfieldů třeba nabízela max. 15 mil (1/2 z max. 30 mil. Kč), což je jen 1/6 z předpokládané ceny.

Město mezitím připravuje stavební povolení, aby bylo možno se stavbou začít, jak jen to bude možné. Je tedy škoda, že takovou významnou investici spustilo Město bez nějaké širší diskuse s občany.

Jeden komentář u “Město tají cenu Nové Modely, včetně zařízení se může vyšplhat ke 100 milionům”

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.