Milionchvilek – etický kodex

Chceme pomoci zvítězit demokracii

Chceme dosáhnout stabilní demokratické vlády ve volbách. Naším cílem je vždy dialog, ne přesvědčování nebo nátlak.

Jsme laskaví

Respektujeme sami sebe. A zároveň chápeme, že také všichni ostatní mají svá přání, potřeby a možnosti. Mnohdy i dost odlišné od těch našich. Cílem není výhra, kdy jsou věci po mém – a ten druhý prohraje. Ani kompromis, kdy jsou oba nespokojení. Ale dohoda, která hledá cestu jak zajistit, aby byli spokojeni všichni, i když to může dát víc práce a bývá potřeba změnit vlastní perspektivu.

Jsme autentičtí

Chceme, aby to, co říkáme a děláme, bylo v souladu s tím, co si myslíme a cítíme. Mluvíme vždy sami za sebe, ne za Milion chvilek. Snažíme se vyhýbat generalizacím všeho druhu.

Jsme akční

Chceme věci dělat a měnit, vyhýbáme se tomu, abychom jen dlouze diskutovali. Vždy je lepší něco zkusit, než jen nadávat. Hledáme takové řešení, které je jasně srozumitelné a nejvýhodnější pro všechny.

Je pro nás důležitá vzájemná spolupráce.

Vytváříme takové prostředí, ve kterém dáváme prostor všem členům skupiny. Pokud dojde ke sporu, nesouhlasíme s konkrétním názorem, nikoli s člověkem jako takovým a neútočíme na sebe jako na lidi. Hledáme společné řešení problému, ne vítězství svého názoru.

Učíme se z chyb

Víme, že chyba není konec světa, ale něco, co se děje neustále a něco, z čeho je užitečné se poučit. Ve společné práci se na chybách druhých nezasekáváme. Místo kritizování hledáme, jak to příště udělat lépe. Přiznanou chybu netrestáme, protože je to něco, z čeho se dá poučit. Víme, že spoustu věcí neznáme, a že žádost o pomoc je cesta k řešení, ne osobní selhání.

Používáme kritické myšlení

Uvědomujeme si, že orientace v informacích je v dnešní době opravdu těžká věc. Akceptujeme, že se prostě můžeme mýlit a své názory se snažíme průběžně konfrontovat s realitou a dostupnými fakty, zejména předtím, než názor šíříme dále.

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.