15 otázek vládě. Milionchvilek po posledních protestech: Teď je to na opozici. A na nás všech.

15 OTÁZEK PRO VLÁDU ČESKÉ REPUBLIKY

 1. Proč jste již 28. ledna odmítli návrh opozice projednat připravenost České republiky na případnou epidemii koronaviru?
 2. Proč vláda od počátku koronavirové krize nepostupovala podle pandemického plánu a nesvolala ihned krizový štáb?
 3. Proč šla většina peněz Ministerstva vnitra za koupi zdravotnických pomůcek čínským firmám a pouze 1% firmám českým?
 4. Proč jste odmítli poděkovat Taiwanu za 25 plicních ventilátorů a 800 tisíc darovaných roušek, zatímco draze zaplacené pomůcky z Číny jste vítali na letišti?
 5. Proč jste zadali státní zakázku na respirátory za 1,2 miliardy firmě LA Factory, která nemá žádné náklady, výnosy ani zaměstnance a prezentuje se falešnými certifikáty? Jak to, že jste zadali státní zakázku na respirátory za 310 milionů podezřelé firmě Recea Prague, která čelí 18 exekucím? Proč jste přihráli zakázku na dodání 2 milionů respirátorů firmě Reality World, kterou vlastní pan Jakub Koudela, největší sponzor ANO v roce 2017?
 6. Na jakém základě jste udělovali licence na výrobu dezinfekce? Proč ji jako jedna z prvních dostala firma holdingu Agrofert a proč ne jiné české firmy?
 7. Kdy české úřady konečně pozastaví dotace pro Agrofert, když EU již přestala dotace vyplácet – a my je platíme z našich daní?
 8. Proč jsme podle Rady Evropy poslední v Evropě v přijímání protikorupčních zákonů? Kdy přijmete doporučení Rady Evropy pro boj s korupcí namísto tvoření zákonů, které korupci zakrývají?
 9. Pane Babiši, proč jste do Rady CT podpořili kandidáty zjevně napojené na aktivní politiky, když má tento kontrolní orgán být na politicích nezávislý?
 10. Proč dojednáváte stavbu nových bloků jaderné elektrárny Dukovany narychlo a za zavřenými dveřmi, když jde o nejdražší zakázku v historii ČR?
 11. Proč chcete postavit 31 přehrad, které budou stát až za 20 let, zatímco kdybychom zlepšili stav krajiny, aby lépe zadržela vodu, zadržela by 14x tolik a bylo by to mnohem rychlejší?
 12. Proč vládní strany přebírají návrhy opozice a prezentují je jako své vlastní?
 13. Pane Babiši, proč vláda přijala výjimku pro majitele svěřenských fondů, aby jejich konečný majitel nemusel být uveden veřejně?
 14. Jak Česká republika použila 30 miliard od Evropské unie, které jsou určeny na boj s koronavirem?
 15. Proč jste k 15. červnu 2020 nalili do ekonomiky pouze 65 miliard namísto slibovaných 1190 miliard? Vždyť lidem, kteří přijdou o práci nebo zkrachují, už pouhé sliby nepomohou.

Milí a vzácní přátelé,
nalijme si čistého vína. Bude hůř. Doba, která se blíží, nebude jednoduchá. Čekají nás ekonomické problémy, které se dotknou nás všech. Čeká nás sucho. A čeká nás pokračující utahování šroubů.Už dva roky pokračujeme v protestech. Za tu dobu jsme dvakrát naplnili Letenskou pláň. Uspořádali jsme 20 velkých a více než 1500 lokálních akcí, kterých se zúčastnily statisíce lidí po celé zemi.

Položme si teď důležitou otázku. Bylo to všechno vůbec k něčemu? Ano, bylo to nesmírně důležité! Proč? Protože se nám společně podařilo hlasitě upozornit na problémy a přitáhnout k nim pozornost celé společnosti a párkrát i celého světa.

Ale zároveň je třeba si něco přiznat. Tohle všechno nestačí. Je to velmi důležité, ale nestačí to. Nestačí probudit obrovskou energii. Něco se musí zásadně změnit. Proto je také třeba… 

… zajímá Vás, co je nyní třeba?Přečtěte si celý bilanční projev Mikuláše Mináře, který zazněl 9. 6. na Staroměstském náměstí…
CELÝ PROJEV

VYHRÁLI JSME! UBRÁNILI JSME ZÁKLADNÍ OBČANSKÉ PRÁVO. 

Ministr Vojtěch ustoupil a uznal, že dosavadní výklad Ministerstva zdravotnictví byl nesprávný. Díky rychlému právnímu postupu jsme jej přiměli vydat nové stanovisko, jež je v souladu s Ústavou a neomezuje právo na shromažďování!

Přitom nejde o žádnou „výjimku“ a milostivé povolení, jak se to pokouší ministr Vojtěch podat. Je to uznání toho, že jsme měli pravdu, protože původní výklad omezující právo na shromažďování by soud shodil jako protiústavní.

Přesto zůstává pachuť z toho, jaký právní chaos vláda vytvořila, kolikrát během jediného týdne změnila svůj postoj, kolikrát ministerstva vnitra a zdravotnictví protiřečily nejen jedno druhému ale i každé sobě samému. Přestože byla akce nahlášená už 10 dní, tak se podmínky pro ni nakonec změnily tři hodiny před začátkem. Přesto dorazilo několik tisíc lidí – děkujeme! 

TEĎ JE TO NA OPOZICI. A NA NÁS VŠECH. 

Situace v naší zemi se setrvale zhoršuje. Vláda postupuje tzv. salámovou metodou a bez skrupulí krok za krokem pokračuje v agrofertizaci naší země, státní správy i důležitých institucí.

Odpovědností občanů je upozornit na problém. Odpovědností politiků je přinést jeho řešení. Během následujícího týdne se proto sejdeme s lídry ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, abychom s nimi probrali, co chystají, zda existuje plán jak vyhrát volby a složit vládu, a také co pro to můžeme my všichni udělat.

Protesty jsou důležité, avšak rozhodující změnu mohou přinést pouze volby. Především k nim je proto nyní třeba soustředit pozornost.

Začněme u krajských a senátních voleb na podzim. Pojďme společně udělat jednu věc. Pojďme obejít a obvolat všechny naše přátele a zvýšit tak volební účast o 5 procent. To je dosažitelný cíl. Těchto 5 procent však může nakonec být rozhodujících.

To by mohl být dobrý začátek. To hlavní však přijde ve volebním roce 2021. Tehdy se bude rozhodovat a tehdy přijde naše chvíle. Jestli je něco naší silnou stránkou, tak je to potenciál zmobilizovat společnost, když je to potřeba. Až přijde ta chvíle, využijeme veškeré naše nadšení, dovednosti a zkušenosti, abychom spojili statisíce lidí v největším společném úsilí pro změnu, jaké kdy Česká republika viděla.

Každý bude zván, aby podpořil tu stranu, která je mu nejbližší. Každý bude zván, aby konkrétně přispěl k žádoucí změně.

NA SLOVENSKU TO DOKÁZALI.

My to můžeme dokázat také. 

Pokud se v tomto úsilí spojí milion lidí a bude tu silná pozitivní alternativa, budeme na podzim příštího roku společně slavit vítězství.

Milí a vzácní spoluobčané, máte mé slovo, že pro to udělám všechno, co bude v mých silách.

Půjdete do toho také? ​​​​​​

Držme si palce a vydržme.
Za tým Milion chvilek pro demokracii
Mikuláš Minář
Mikuláš Minář

P. S.    Fotky ze Staromáku najdete zde. Fotky z dalších 167 akcí po celé republice Vám přineseme v příštím newsletteru.

P. P. S.    Rozhovor.

Odkaz: Dne v 8:38 Milion chvilek z.s. napsal(a): 13.6.2020

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.