Milionchvilek: Vyjádření k ukončení trestního stíhání premiéra

Milí a vzácní přátelé,
kauza Čapí hnízdo byla po čtyřech letech zastavena. Dosavadní odůvodnění tohoto rozhodnutí je slabé. Celou analýzu tohoto odůvodnění najdete ZDE.

Nechce se Vám číst? Podívejte se na video.

Čapí hnízdo prý vlastně byla malá firma. Bylo sice s Agrofertem jasně propojené, ale nekonkurovalo si s ním. Co je však tohle za vysvětlení? Proč by si Čapí hnízdo vůbec mělo s Agrofertem konkurovat? Otázka přece zní, zda s Agrofertem koordinovalo činnost, a to evidentně dělalo. Tohle vypadá jako klička, jak celou věc zahrát do autu.

Zastavení stíhání v takhle pozdní fázi je naprosto výjimečné. Vloni u nás bylo stíháno 38 186 osob. 814 případů bylo zastaveno. Víte však, kolik případů bylo zastaveno rozhodnutím, že se trestný čin nestal? Devět. Devět z 38 tisíc.

Je z toho cítit silná pachuť účelové otočky a zákulisní hry. A vyvolává to minimálně následující otázky:

1. Pokud by Andrej Babiš věděl, že je vše v pořádku a neproběhl pokus o podvod, proč tak dlouho musel lhát, že neví, komu Farma Čapí hnízdo patří?
2. Co je na Evropské úrovni vyšetřeno jako podvod, je na národní úrovni klasifikováno jako v pořádku?
3. Znamená to, že jakýkoli miliardář či koncern může vyčlenit menší firmu, zašmodrchat trochu vlastnické vztahy, a pak inkasovat dotace určené malým a středním firmám? Jaký dopad bude mít taková interpretace na další podobné kauzy?
4. Skutečně zde neexistuje nejmenší pochybnost, že mohlo jít o trestný čin? Státní zástupci se přece řídí zásadou „v pochybnostech žaluj a rozhodnutí přenech soudu.“
5. A konečně: zjistit, že Čapí hnízdo vlastně byla malá firma nezávislá na Agrofertu, trvalo čtyři roky?

ŽÁDÁME státní zastupitelství, aby rozptýlilo pochybnosti veřejnosti, a důkladně se vypořádalo s množstvím oprávněných námitek, které se objevují ve veřejném prostoru.

A ŽÁDÁME státní zastupitelství, aby zveřejnilo celé odůvodnění rozhodnutí, protože u kauzy, která se týká premiéra země, to je ve veřejném zájmu.

Milí přátelé, na 28. září jsme ohlásili celorepublikové občanské akce nazvané Kroky pro demokracii. Je zřejmé, že kvůli událostem posledních dní tato regionální setkání dostanou mnohem silnější protestní náboj. Nedemonstrujeme za změnu verdiktu, ale důrazně žádáme jasné vysvětlení a zveřejnění celého odůvodnění.

Andrej Babiš stále zůstává v obrovském střetu zájmů, který poškozuje celý stát. Jako faktický vlastník Agrofertu ovlivňuje mnoho politických rozhodnutí, která mají vliv na zisk jeho firem. Jako mediální magnát ovlivňuje veřejné mínění ve svůj prospěch. Stále je vyšetřován kvůli možným daňovým únikům. A jako předseda vlády může navíc kdykoliv odvolat nejvyššího státního zástupce, který má přezkoumat zastavení Babišova stíhání. Něco takového je absurdní.

Proto je i nadále zcela nepřijatelné, aby byl takový člověk premiérem. Andrej Babiš nám dává stále víc a víc důvodů, aby to 16. listopadu na Letenské pláni nebyla oslava, ale demonstrace!

Mikuláš Minář
Milion chvilek pro demokracii

P. S. Podrobnější analýzu dosavadního odůvodnění najdete ZDE.

P. P. S. Jaroslav Kmenta publikoval zásadní text, který neuvěřitelně plasticky a přiléhavě vykresluje mocenský pakt a zároveň souboj mezi Andrejem Babišem a Milošem Zemanem. Pro každého, kdo chce pochopit kroky a záměry obou aktérů, je to povinná četba. Z textu je zřejmé, že náš červencový text popsal velmi přesně jak jejich vztah (čím slabší premiér, tím silnější prezident), tak hlavní ambici Miloše Zemana během letní ústavní krize: vytlačit ČSSD z vlády a dosadit do ní vlastní lidi.


ze zprávy 20/9/2019

Milí a vzácní přátelé,
horký podzim se blíží.
Prezident Zeman včera prohlásil, že „pokud se bude ještě vrtat do zastavení kauzy Čapí hnízdo“ (tedy pokud by nejvyšší státní zástupce po přezkumu kauzy obnovil stíhání), udělí Andreji Babišovi abolici (zastaví stíhání). Takový výrok je skandální a staví právní stát úplně na hlavu. Navíc jde o naprosté popření předvolebního slibu.

Připomeňme si Zemanova slova z předvolební debaty na ČT, 25. ledna 2018:

Witowská: Uvažujete o tom, že byste Babišovi udělil abolici?
Zeman:
Proboha. V žádném případě ne. Protože on sám se musí očistit.
Witowská:
A můžeme si být jisti, že nezměníte názor?
Zeman:
Nezměním, protože bych se naprosto zesměšnil.

A je to tady. Prezident Zeman se naprosto zesměšnil. Jeho krok je však zároveň naprosto promyšlený.
Vypadá to, že má dva hlavní cíle: 1) definitivně si Andreje Babiše připoutat k sobě (podle rovnice „čím slabší premiér, tím silnější prezident“); 2) dále rozeštvávat společnost, protože z nenávisti a konfliktu Miloš Zeman těží. Koho oslabí velké demonstrace především? Andreje Babiše. A čím slabší premiér, …

Odkaz: Dne v 23:53 Milion chvilek z.s. napsal(a): 17.9.2019

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.