Nadnárodní organizace bojkotující vůbec, středně a úplně Rusko za válku

Web monitorující významné společnosti z celého světa ve vztahu ke spolupráci s Ruskem provozuje manažerská fakulta Yalské university1. K 17.4. jich 750 oznámilo nějaké omezení či zastavení spolupráce s Ruskem, 200 naopak nechce omezovat činnost.

Ekonomický bojkot je jedna z mála možností, kterou může okolní svět udělat pro zastavení nerovné a těžko obhajitelné války vůči neutrální Ukrajině. Komu tamní situace není lhostejná a je zároveň pro to něco obětovat, může jako zákazník svým chováním (tzv. hlasováním peněženkami) ovlivnit přístup některých firem a tím nepřímo ovlivnit také vývoj na Ukrajině. K tomu je dobré vědět, které společnosti k tomu jak přistupují.

Na stránce lze filtrovat firmy podle zemí, kde se dá nalézt, že evidují také 15 českých společností, všechny činnost nějak omezily nebo zastavily, mezi nimi i třeba Zetor, Škoda nebo Jablotron.

Z nejznámějších jsou mezi „bojkot-kazi“: Air Serbia, Emirates Airlines, Turkish Airline, Eutelsat, Asus, Globus, Gorenje,  Liebherr, Toyota Tsusho,  UniCredit, Xiaomi či Alibaba (provozuje alliexpress.com). Největší podíl firem pokračujících je z Číny, ale i tam se najdou se i výjimky, konkrétně 5 společností nějak spolupráci omezilo (zejména finančních).2

  1. Yale University[]
  2. Over 750 Companies Have Curtailed Operations in Russia—But Some Remain | Yale School of Management[]

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.