Nejdřív nebyly, teď končí v ohni. Česko spálilo skoro čtvrt milionu vakcín.

Česká republika má na skladech k dispozici ještě asi pět milionů vakcín proti covidu-19. Víc než 243 tisíc neaplikovaných a nevrácených vakcín už se však muselo spálit.

Pfizer, Moderna i AstraZeneca… Podle údajů, které Seznam Zprávám poskytlo Ministerstvo zdravotnictví, se musely v minulých měsících likvidovat vakcíny od všech výrobců. Kromě Novavaxu, který dorazil teprve začátkem měsíce a expirace látek zatím nehrozí.

Jen látky Comirnaty je k dispozici stále asi 3 770 000, Spikevaxu od Moderny je přes milion a Janssenu 71 053. Podle mluvčího resortu zdravotnictví Ondřeje Jakoba se s nimi počítá pro možnou další vlnu pandemie.

„Vakcíny budou využitelné na podzim,“ sdělil mluvčí pro Seznam Zprávy. Kromě toho uvedl, že nadále probíhá i darování očkovacích látek rozvojovým zemím, zpravidla přes mezinárodní iniciativu COVAX. V únoru vláda schválila darování skoro čtyř milionů dávek, jejichž hodnota se odhaduje na víc než miliardu korun.

Část vakcín se nicméně v následujících měsících nejspíš využije i pro očkování lidí prchajících z Ukrajiny. V minulých dnech k tomu vyzvalo Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).

Podle něj je třeba poskytovat uprchlíkům z Ukrajiny bezplatné testy a očkování proti covidu-19. Má se tak předejít propuknutí nových epidemií. Nebezpečí šíření covidu-19 by mohla zhoršit skutečnost, že proočkovanost na Ukrajině je pouze 35 procent, zatímco průměr EU je 71 procent.

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.