Nekonečný boj o Třešňovku

K danému článku by se hodil nějaký obrázek, třeba ilustrační; případně stávající nahradit lepšími.

Lokalita od Zámeckého parku přes Třešňovku až k Monaku patří mezi nejhezčí místa Slatiňan. Mnozí z nás se tam rádi jdou projít či proběhnout. Jedná se o klidovou zónu vhodnou k relaxaci a odpočinku, místo, kam místní občané vodí své návštěvy, a které nám závidí skoro každý, který se tudy někdy prošel. Na své procházky sem chodí i děti z družiny a školky. Jsou zde i Kozí hřbety, vyhlášená slatiňanská bobovací sjezdovka. Návrší Vrchlického (také U Panenky Marie nebo zkráceně jen U Panenky) je místo až magické. Není tu zatím žádná zástavba, procházející silnice obsluhuje pouze starý Škrovád, takže tato lokalita je zatím příjemně klidná. Je zde pěkný rozhled přes Slatiňany směrem na východ a také v opačném směru zde dominující zeleň nedává zástavbě Slatiňan příliš vystupovat z krajiny. Doslova pastva pro oči a balzám pro duši je pak pohled na jarní rozkvetlou Třešňovku.

A právě proto čelí pole v těsném sousedství Třešňovky neutuchajícímu zájmu developerů i jednotlivců toužících zde stavět. Ti hledají různé cestičky, jak si moci zabrat kus tohoto území jen pro sebe anebo pro své klienty. Samozřejmě se vším, co s tím souvisí – tedy se vznikem staveb (které se většinou staví tak, aby byly výrazné, bez ohledu na to, zda zapadnou do krajiny), s potřebou budování chodníků, veřejného osvětlení a parkovacích míst. Stavby domů však znamenají nejen bolestný zásah do krajiny, ale sekundárně přinesou i další těžkosti. Do domů se totiž nastěhují lidé, noví Slatiňáci, a ti pochopitelně budou mít děti. To je na jedné straně dobře, porodnost v Čechách a na Moravě je proklatě nízko. Avšak je potřeba také nahlas říci, že ty děti budou ve Slatiňanech chodit do školky a do školy, do družiny, k lékaři … A bude kapacita všech těchto institucí stačit? No, nejspíš nebude (ZŠ už nyní musela v jednom ročníku otevřít tři třídy a pro víc již nemá prostory) a co pak s tím? Bude se přistavovat, zvětšovat? Kam, jak a kdo to bude platit?  Nebo se budou děti odmítat? A podle jakých kritérií? Ale to není všechno. Všichni ti noví občané budou produkovat odpad, který se bude muset odvážet. Určitě budou mít všichni auto, spíše dvě, se kterými budou pochopitelně denně jezdit, možná tam někdo bude túrovat i motorku. K novým domům budou často zajíždět různé nákladní a dodávkové vozy se všemožným materiálem a zbožím, bude tam zajíždět pošta, přátelé na návštěvu apod.  Velmi výrazně se tak zvýší frekvence dopravy v dosud klidné lokalitě. Třešňovkou se ponese „hudba“ sekaček a motorových pil. Určitě u každého domu vznikne velký modrý bazén, který se bude muset naplnit stále vzácnější vodou. Kromě lidí přibydou i psi a jejich výkaly. Zkrátka, pokud by se tam opravdu domy postavily, zapomeňme na to, že by Třešňovka zůstala klidnou a tichou zónou, místem vhodným k relaxaci, k nerušeným procházkám, randění a sportování.

Argument všech developerů a komunálních politiků podporujících takovouto zástavbu je vždy jediný – peníze. Slatiňany prý na tom vydělají a budou se měnit ve město ještě krásnější. Budou mít nové chodníky, osvětlení a spoustu jiného potřebného. Ponechme stranou úvahu, kdo hlavně na tom vydělá. Slatiňany to rozhodně nebudou. Bude to jen jakási výměna. My ti dáme nejkrásnější kus svého města, ty ho zničíš, a dáš nám za to pár lepších chodníků a nějaké drobky na podporu slatiňanského sportu.

Vraťme se o pár let zpátky. Kdysi jeden developer už měl skoro vyhráno. Zpracoval většinu slatiňanských zastupitelů (i za autorem těchto řádků byl doma developerův poskok) a zastupitelé, tedy ti, kteří by měli hájit zájmy města, byli odhodláni hlasovat pro stavbu rodinných domků pod Třešňovkou. Došli tehdy k názoru, že pro Slatiňany je lepší mít na chvíli v pokladně více peněz, než mít nějakou klidnou přírodní oblast. A proč to nakonec neklaplo? Protože na jednání zastupitelstva přišlo plno Slatiňáků a mnozí tam pěkně od plic řekli svým voleným zástupcům, co si o tom myslí a projevili velice důrazně svůj nesouhlas s jejich úmyslem. A zastupitelé nakonec tváři v tvář občanům na poslední chvíli změnili svůj názor. Nebo možná nezměnili, ale nehlasovali pro něj. A developer? Ten zuřil a vyhrožoval soudem. Chtěl nahnat strach, pokoušel se vydírat. Tenkrát to projel, ale bylo by chybou si myslet, že navždy zalezl do své nory. Číhá stále a čeká na novou příležitost. A nejspíš není sám. Tento případ ukázal, jak silný je hlas lidu a že je stále dost slušných občanů, kteří nestaví peníze na první místo a kteří upřednostňují i jiné hodnoty, než ty materiální. Pokud si Slatiňany zachovají ráz města s krásnou přírodou a krajinou, bude se v nich dobře žít. Jakmile tuto svou největší devízu prodají, upadnou. A nic na tom nezmění fakt, že budeme šlapat po lepších chodnících a fotbalisté budou mít nové dresy.

Proto se někteří zastupitelé snaží toto území uchránit pro všechny, protože jsou přesvědčeni, že ve městě je stále dost jiných možností k rozvoji výstavby, které by nebyly tolik na úkor většiny.

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.