Nepodceňujme kloktání

Je všeobecně známo, že hlavní vstupní bránou infekce novým typem koronaviru jsou horní dýchací cesty / nosohltan/. Tíže onemocnění je kromě jiných faktorů závislá na velikosti virové nálože. Než virus pronikne dále do organizmu, ulpívá určitou dobu na sliznici uvedených míst. Nabízí se tedy způsob, jak zesílit účinek roušek používaných na nos a ústa při obraně proti infekci. Je to kloktání antiseptickými roztoky nebo používání antiseptických pastilek nebo tablet k cucání. Je třeba zdůraznit, že musí jít o prostředky s antibakteriálním a antivirovým účinkem, ne o různé přípravky k pouhému osvěžení dechu/ např.hašlerky/. V lékárně jistě poradí.

V době možné nákazy a expozice, např. na pracovišti, při pobytu ve větších kolektivech, při nákupech ve velkých prodejnách a podobně, aplikovat po opuštění těchto míst doporučené prostředky. Jinak je  průběžně užívat dvakrát denně, ráno a večer.

K napsání těchto řádků mě inspiroval rozhovor s profesorem Vladimírem Vonkou, který je publikován v časopise Vesmír 7-8/2020. Profesor Vonka je znám jako významný český virolog a vakcinolog druhé poloviny 20.století. Vedle opatření, která běžně známe v boji proti koronavirové infekci, doporučil ještě kloktání. Použití antiseptických přípravků k cucání nebo žvýkání je jen logickou aplikací. Jde zatím o opomíjenou metodu, ale lze očekávat, že se o ní dozvíme i z oficiálních míst.

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.