Oč jde demonstrantům proti vládě, co je to za lidi?

průzkum mezi příznivci milionchvilek - cloud

Máme svobodu slova, a tak se objevují v médiích opravdu rozličná vysvětlení motivace statisíců lidí, kteří ve městech ČR a v Praze posledních půl roku manifestují svou nespokojenost s chováním současné vlády a hlavně premiéra.

Logo milion chvilek

Od názoru, že „V každé společnosti je vždycky určité procento kverulantů, věčných nespokojenců, frustrovaných, lidí zásadně jiného myšlení a názorů, než vláda a moc vůbec a dalších všemožných aktivistů, včetně menšinových.“*1 po „Běhá mi mráz po zádech, že nám vládne oligarcha, komunista a bývalý estébák, říká Vladimír Mišík.„*3.

Jak to je tedy doopravdy? Naštěstí nejsme odkázáni na dojmy lidí, u kterých je často přání otcem myšlenky. Dejme přednost faktům, nahlédněme do výsledků průzkumu, kterého se zúčastnilo 20 tisíc z příznivců milionuchvilek, tedy právě ti lidé, kteří demonstrovali.

Velikost slov v titulním obrázku odpovídá počtu lidí, kteří si milionchvilek spojují s tím kterým slovem.  Naděje a Demokracie jsou zdaleka nejčastější – společně tvoří celou 1/3 výsledků a několikanásobně převyšují další v pořadí. Komické jsou zde i malé „větrné mlýny“, očividně se účastnilo i maličko skeptiků či vtipálků.

Následují odpovědi na anketní otázky, ze kterých je poměrně jasné, že většině sympatizantů a tedy i účastníků demonstrací, vadí

  • ohrožení demokracie (vlády lidu, tj. že občané nebudou již mít tak významný vliv na složení a fungování vlády jako nyní),
  • rozhádanost opozice

A kdyby nic dalšího, tak se demonstracemi lidem u nás i v cizině podařilo ukázat, že se stávajícím trendem řízení justice a dotací naší vládou nejsou všichni občané zase tak spokojeni, jak to vypadalo ještě před rokem.

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.