Klekátko sloužilo původně k modlitbě. Bylo vyrobeno (pravděpodobně) ze škrovádského pískovce*1. Klečelo na spodní desce (možná na nějakém polštářku na ní položeném) a o vrchní desku se odložily lokty nebo se na ni položila modlitební kniha.


Ta vrchní deska je ale nyní rozbitá a klekátko vypadá jako divné torzo. Původně vypadalo jak je zachyceno na historické pohlednici vpravo.
V případě obnovení z původního materiálu – pískovce – je však pravděpodobné, že se po něm někdo bude procházet nebo na něm sedat a tím ho brzy zničí.
Návrhy
- Nechat torzo jak je, ale původní rozbitou horní desku aspoň zdokumentovat a někde uložit (např. v chrudimském muzeu, které na to má kapacity).
- Obnovit horní desku z pískovce, ale nějak vyztužit zdola nenápadně železem.
- Obnovit horní desku z pískovce, ale udělat ji silnější, třeba jako nedávno obnovené pískovcové lavičky v okolí.
- Obnovit horní desku z nějakého alternativního materiálu (např. vyztuženého betonu) při upřednostnění účelu či vzhledu před historickou hodnotou (i když je otázka, jestli by se dnes našel někdo, kdo by se tam takto v kleče dlouze modlil a tu desku by pořeboval).
- Odstranit, zdokumentovat a do depozitu uložit i svislé podpěry a ponechat jen spodní pískovcovou desku na klekání.
- Svislé podpěry opravit, aby vypadaly podobně a ne tolik jako torzo.
Okolnosti
Asi je v majetku města. O tom, jak by měla vypadat obnova rozhoduje investor = zřejmě vlastník (pokud se nenajde nějaký donátor), ale vzhledem k tomu, že se pohybujeme v prostoru krajinné památkové zóny, je k jakékoli obnově a restaurování sloupu (otázka je, zda by to bylo klasické řemeslo a nebo umělecké) nutné závazné stanovisko ORP Chrudim – památkové péče.