Téma: Pískovcové klekátko přes sloupem Panny Marie v Třešňovce

Sloup Panny Marie na Vrchlického návrší - Slatiňany

Klekátko sloužilo původně k modlitbě. Bylo vyrobeno (pravděpodobně) ze škrovádského pískovce*1. Klečelo na spodní desce (možná na nějakém polštářku na ní položeném) a o vrchní desku se odložily lokty nebo se na ni položila modlitební kniha.

rozbité klekátko na Vrchlického návrší přes sloupem Panny Marie
historická pohlednice sloupy Panny Marie na Vrchlického návrší

Ta vrchní deska je ale nyní rozbitá a klekátko vypadá jako divné torzo. Původně vypadalo jak je zachyceno na historické pohlednici vpravo.

V případě obnovení z původního materiálu – pískovce – je však pravděpodobné, že se po něm někdo bude procházet nebo na něm sedat a tím ho brzy zničí.

Návrhy

  1. Nechat torzo jak je, ale původní rozbitou horní desku aspoň zdokumentovat a někde uložit (např. v chrudimském muzeu, které na to má kapacity).
  2. Obnovit horní desku z pískovce, ale nějak vyztužit zdola nenápadně železem.
  3. Obnovit horní desku z pískovce, ale udělat ji silnější, třeba jako nedávno obnovené pískovcové lavičky v okolí.
  4. Obnovit horní desku z nějakého alternativního materiálu (např. vyztuženého betonu) při upřednostnění účelu či vzhledu před historickou hodnotou (i když je otázka, jestli by se dnes našel někdo, kdo by se tam takto v kleče dlouze modlil a tu desku by pořeboval).
  5. Odstranit, zdokumentovat a do depozitu uložit i svislé podpěry a ponechat jen spodní pískovcovou desku na klekání.
  6. Svislé podpěry opravit, aby vypadaly podobně a ne tolik jako torzo.

Okolnosti

Asi je v majetku města. O tom, jak by měla vypadat obnova rozhoduje investor = zřejmě vlastník (pokud se nenajde nějaký donátor), ale vzhledem k tomu, že se pohybujeme v prostoru krajinné památkové zóny, je k jakékoli obnově a restaurování sloupu (otázka je, zda by to bylo klasické řemeslo a nebo umělecké) nutné závazné stanovisko ORP Chrudim – památkové péče.

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.