platyuredniku.cz: Platy nejvyšších českých úředníků.

Vedle politických neziskovek Rekonstrukce státu a Hlídače státu můžeme využívat také informace webu platyuredniku.cz.

Zvědavost na platy ve státní správě nemusí být jen ze závisti. V demokracii je stát občanů, kteří ho prostřednictvím daní financují. Úředníci slouží státu a tedy občanům. Ti proto mají (aspoň morální) právo vědět, jak se s jejich prostředky nakládá. Další důvod je omezení spekulací a účelových dezinformací o tom, jak vysoké či nízké platy kdo má.

Transparentnost je důležitá a šetří výdaje

Transparentnost státních platů také znesnadňuje tunelování státu skrz odměny a platy. A nakonec je dobré vědět, že politici jsou dobře placeni a že je jejich povinnost, ne dobrá vůle, aby svou práci dělali poctivě a pořádně.

Netransparentnost ve státní správě (ne nutně jen ohledně platů) vede ke korupci a ta předražuje zakázky, takže za jedny peníze, které v rozpočtu jsou, dostaneme 1/2 nebo 1/3 muziky, jak názorně ilustruje leták letošní předvolební informační kampaně Volte supervýhodně.

Proto není náhoda, že populistické strany, které se podle sociologa Daniela Prokopa používají jako kouřová clona pro soukromé či mocenské zájmy1, včetně některých politiků z ostatních stran2 se snaží transparentnosti bránit3neziskovky umlčovat. Takže „čtěte než to zakážou“.

Některá zjištění jsou zajímavá. Např. 3. náměstek ministra vnitra má vyšší plat než ministr nebo premier. Třeba ministerstvo kultury (ministr Lubomír Zaorálek za ČSSD) je jedno z mála, které své informace v rozporu ze zákonem neposkytlo. Jistě k tomu mělo důvod.

Samozřejmě se z toho nedozvíme další bonusy a „bokovky“ – byt, služební auta, odměny za valné hromady, vlastní podniky…

Pod projektem je podepsána Kristýna Bašná, Ph.D. spolupracující s JUDr. Pavel Musil, Ph.D. z KMVS advokátní kancelář, s.r.o.4

 1. z knihy Daniel Prokop: Slepé skvrny
  • Populismus automaticky převádí veškerá relevantní témata na kulturní souboj. Nebavíme se o změně klimatu a jak ji řešit, ale o tom, zda nejde o další pokus liberálních elit, jak ovládnout běžné lidi.
  • Součástí kulturního souboje se stávají témata od kouření v hospodách po držení automatických zbraní. Nebavíme se o změně klimatu a jak ji řešit, ale o tom, zda nejde o další pokus liberálních elit ovládnout běžné lidi.
  • Populismus ohrožuje demokracii zejména zneviditelněním lobbismu a ovládnutím politiky oligarchiemi a korporátními zájmy.
  • Populismus oslní a vypaluje dlouhodobé slepé skvrny, které pak nedovolují zahlédnout znamení doby a reagovat na ně.
  • Z témat, která by měla být předmětem bádání a kritiky, dělá populismus předmět víry. Věřit se najednou dá na národní svébytnost, na globální oteplování, nebo jeho neexistenci, na demokracii, nebo její opaky. Populismus produkuje modly.

  z „Inspirací pro dnešní církev“ Universum ČKA 3/2020; str. 32; skenováno 6/3/2021[]

 2. HN: Proč někteří poslanci neudrží myšlenku ani dvě minuty? Hlasování o registru smluv pod elektronickou tužkou | Hospodářské noviny 3/3/2017[]
 3. tyden.cz: Poslanci upravili registr smluv. Státní firmy mají mít úlevy | Týden.cz 28/6/2007[]
 4. Platy úředníků (platyuredniku.cz) 2/10/2021[]

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.