Plošné testování žáků od pondělí; pro vstup na akce už jen očkování nebo prodělaný Covid; testy jen výjimečně; preventivní antigenní stát platit nebude

Antigenní a PCR testy od 22. listopadu nebudou nově součástí OTN. Výjimka platí pro děti do 12 let, které se stejně jako doposud nebudou muset prokazovat vůbec. Testy budou moci i nadále využívat mladí od 12 do 18 let nebo osoby, které se nemohou očkovat ze zdravotních důvodů. Rozočkovaní, kteří mají po první dávce nebo ještě nemají dva týdny po druhé, budou muset předložit společně s potvrzením o dávce také PCR test. Budou mít ze zdravotního pojištění hrazených pět PCR testů za měsíc. Lidé s dokončeným očkováním pak dva PCR testy měsíčně.

Ve školách se budou děti testovat každé pondělí antigenem.

Neočkovaní zaměstnanci se také musí testovat 1x týdně antigenem nebo PCR.

1


Negativní testy na koronavirus se od pondělí už nebudou uznávat až na výjimky jako covidový certifikát. O zpřísnění opatření inspirovaném takzvaným bavorským modelem.

Například u kadeřníka, v restauracích, v hotelech, na kulturních či sportovních akcích nebo při návštěvách památek a muzeí se lidé budou muset prokázat kompletním očkováním proti covidu-19, nebo tím, že nemoc v posledním půlroce prodělali.

Kabinet se také shodl na pokračování plošného testování ve školách jednou týdně každé pondělí a na testování neočkovaných pracovníků ve firmách se státním příspěvkem.

Opatření by mohla platit do konce února.

2


„Plošné screeningové testování ve školách nám umožní zachytit pozitivní případy nákazy mezi žáky. Pozitivní žáci jsou mnohdy asymptomatičtí a mohou nákazu nekontrolovaně šířit mezi zranitelnými skupinami obyvatel. Díky testování tyto případy odhalíme a zároveň získáme další data o šíření viru,“ popisuje přínos testování ve školách ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Antigenní testy pro školy dodá Správa státních hmotných rezerv, která distribuci zahájí hasičský záchranný sbor během příštího týdne.3

  1. MZCR z 18.11.2021 22:50 Antigenní a PCR testy od 22. listopadu nebudou nově součástí OTN[]
  2. Testy nebudou od pondělí sloužit až na výjimky jako covidový certifikát (ceskenoviny.cz) 18/11/2021[]
  3. koronavirus.mzcr.cz[]

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.