Téma: Podpora ekologicky zodpovědných výrobců

My všichni jako nakupující máme možná více než si uvědomujeme možnost ovlivnit, jak bude průmysl zatěžovat naše životní prostředí. V tržním hospodářství, jehož výhody plnými doušky dnes u nás využíváme, je totiž odkázané na poptávku zákazníků. Výrobci snaží prosadit v konkurenci a tak se snaží produkovat, co zákazníkům na očích vidí.

Takže pokud třeba jen i část kupujících začne preferovat jen některé výrobky, např. méně zatěžující ovzduší, suroviny, životní prostředí anebo organismus spotřebitele, výrobci to vycítí a buď to začnou kupujícím kampaněmi rozmlouvat, anebo se přizpůsobí.

Některé zátěže však nejdou na výrobku na první pohled poznat (např. využití surovin z likvidovaných pralesů, obsahující jedovaté látky apod.), pak je třeba se spolehnout na důvěryhodné certifikační agentury a úřady. Samozřejmě výrobci se pomluvami snaží tyto agentury znevěrohodnit, protože jim koukají pod pokličku, takže není snadné se v tom orientovat. Ale i když není nikdy 100%, že výstup té které agentury je věrohodný, tak to nemusí být důvod rezignovat a nechat výrobce dělat si co chtějí a vydělávat na ničení zdraví a prostředí nás i našich potomků.

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.