Téma: Pomník čtyř dětí

Nehoda, při které zemřely čtyři třináctileté děti a dvě byly těžce zraněny. Nalézá se při asfaltové lesní cestě, vedoucí od rybníku Perný v kochánovickém rybničním úvalu ve směru k hájence u Smrkova Týnce pod Zabitým kopcem. Chlapcům byla osudná manipulace s minometným granátem.1

Pomník nese nápis2:

ZDE ZTRATILY ŽIVOTY
ZRÁDNOU VÁLEČNOU ZBRANÍ
17.II.1946 – 4 NEVINNÉ DĚTI
ZDENĚK BLAŽEK
ALEXEJ SUCHORUKOV
JOSEF OTTO
ŠVADLENKA

Na konci války zůstaly ve Slatiňanech na nádraží dva vagony munice, která byla určena k likvidaci na tehdejší střelnici poblíž Tyrolského domku, poblíž které byla také posléze přemístěna. Ani tam však neunikla pozornosti dětí a občanů.3

Munice byla nejprve uložena v bývalém kamenolomu na Podhůře, kde však došlo ke zranění chlapce, proto byla následně převezena k Tyrolskému domku, kde ji objevili chlapci ze Smrkového Týnce a Rabštejnské Lhoty. Rozebírali munici, ve které nacházeli různě veliké ocelové kuličky. Při demontáže jednoho granátu došlo k výbuchu. Tři chlapci byli na místě mrtví a jeden zemřel po převozu do menocnice. Pátý chlapec přežil jen díky tomu, že byl v tom okamžiku sehnut. Zemřel však za několik týdnů na příhodu „z promeškání“, když se přejedl se o velikonocích nesolených vajec.4.

Podle svědectví očitého svědka Ladislava Bočka bylo na místě dětí celkem 10 – kromě něho např. ještě Jiří Novotný ze Stolan. Zraněných bylo několik. Doplňuje, že pohřeb byl asi 4.den, všichni 4 mrtví chlapci byli pohřbeni na hřbitově v Licibořicích. 5.

Podle vyprávění bratra jedné z obětí, Alexandera Suchorukova ze Škrovádu (*7/1946), který se narodil 5 měsíců po nešťastné události a zná ji tedy hlavně od rodičů, se seběhla přibližně takto:

Rodina Suchorukova bydlela ve Smrkovém Týnci. Na místě pomníku byla v masivních dřevěných bednách uskladněná vojenská munice. Místní občané však dřevěné bedny postupně rozkrádali a munici zde nechávali ležet. Jednoho dne si tehdy 12ti letý Alexej Suchorukov, starší bratr pamětníka, šel hrát k Josefovi Štěpánovi ze stejné obce. Ten ještě s dalšími kamarády (Švadlenka, Josef Otto a Zdeněk Blažek z Rabštejnku) dovedli Alexeje na místo, kde byla munice. Při jejím zkoumání munice dětmi došlo k výbuchu. Lidé z okolí se seběhli přivoláni výbuchem. Alexej byl v té době opodál, schovaný za stromem a tak neměl moc nápadné zranění – drobná střepina mu pod okem prorazila lebku. Nicméně zemřel na něj krátce po převozu do nemocnice. Dvě z dětí byly roztrhány na místě. Ve skupině dětí byl malý chlapec Víšek, který si v té době hrál s granátem na silnici (který tedy nevybuchl) a jak byl sehnutý, výbuch ho minul. Ten však zemřel rok na to na velikonoce na zažívací potíže způsobené přejedením vejci.

Otec Isai Suchorukov byl porevoluční emigrant utíkající před Bolševiky v roce 1917 z Rostova na Donu, kde byl v té době na vojenské škole. Většina žáků této školy utekla přes rozbouřené Černé moře do Turecka, odkud přešli do Řecka, kde doufali v obrat v Rusku, aby se tam mohli vrátit. Vzhledem ke špatné hospodářské situaci v Evropě se po čase museli rozdělit a odejít do různých míst Evropy. Do Chrudimi jich s ním přišlo asi 15, mezi nimi např. ing. Kostin, který vynalezl zařízení na vysypávání vagonů v opatovické elektrárně (celý vagon se otočil a uhlí vysypalo) nebo učitel v Chrudimi Januškin anebo pan Bari z Mikulovic.

Se svou manželkou se otec pamětníka a oběti poznal před válkou na hospodářské škole v Chrudimi (dnešní SZES). Oženili se a bydleli v Chrudimi. Do Smrkového Týnce k manželčiným rodičům se přestěhovali těsně po II. sv. válce z obavy před násilnými deportacemi ruských emigrantům Rudou armádou. 6

Všichni zemřelí chlapci jsou pochováni na hřbitově v Licibořicích, mají tam pomníčky včetně fotografií. 7

Událost se stala na katastru Trpišova. V kronice města Slatiňany ani farnosti Slatiňany se k tomu nic nepíše.8

  1. Milan Vorel, Ozvěny 11/2004[]
  2. Spolek pro vojenská pietní místa – vets.cz 14/3/2021[]
  3. Petr Kolek ústně 7/4/2021[]
  4. Naše Chrudimsko – Josef Víšek ze Smrkového Týnce: Munice zabíjela (za Kochánovicemi) 9.2.1993[]
  5. Naše Chrudimsko: Ještě k článku „Munice zabíjela“ 2.3.1993[]
  6. Suchorukov Škrovád 17.3.2021 ústně[]
  7. Hana Mikanová, 15.3.2021[]
  8. RK 2/4/2021[]

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.