Pravda o Agrofertu jedině v 5plus2jce

pravda o Agrofertu a 5plus2

Také vám někdy vrtalo hlavou, kde mnozí lidé kolem přicházejí na idealistická tvrzení ohledně Agrofertu (AF)? Např. že:

  • Nežije z dotací. (Ve skutečnosti čerpá téměř 2.mld. (1 800 milionů v roce 2018) ročně, což je přibližně tolik, co zaplatí na daních a na odvodech z mezd. Kolik dalších českých firem nemusí de facto platit daně a odvody? A přitom podle studie UZEI jsou velké podniky výkonnější a zároveň dosahují větší dotace na hektar než malé. Nemělo by to být obráceně? Dotace přece mají pomáhat slabším, ne? A dále si AF pomohl vstupem AB do politiky, protože příjem dotací se mu ještě zdvojnásobil *5.).
  • Vytvořil 23 tisíc pracovních míst. (Kolik míst by to bylo, kdyby AF nebyl? Ve skutečnosti jsou to místa převedená z jiných firem a činností. Naopak mnoho míst zaniklo vlivem rušení skoupených firem a slučování činností).
  • Živí tisíce dodavatelů (…stejně jako by je živil kdokoliv jiný, kdyby AF nebyl).
  • produkuje kvalitní potraviny. (Ve skutečnosti je největším dovozcem tzv. nekvalitního polského masa – Vodňanské kuře, hovězí, vepřové. Tím se nechce říci, že v Polsku nemají i kvalitní, ale to se už tolik nevyplácí dovážet….)
  • Produkuje české potraviny. (Zde zatím totiž není problém převodem zvířat pouze na papíře udělat ze zahraničních zvířat „českou Klasu“ . Jako chovatel převede do svého evidovaného chovu polské živé zvíře a to pak jako odveze na jatka ze svého českého chovu, kde je poraženo a označeno razítkem CZ. Převody na český chov jsou pouze na papíře a zvíře jede z ciziny rovnou do Kostelce, Plané nebo Vodňan. Bylo by zajímavé zjistit, kdo byl adresátem problematických zásilek potravin z Polska.),
  • A.B. vybudoval AF jen tvrdou usilovnou prací (ve skutečnosti využil toho, že mnoho lidí se neumělo orientovat v nově vznikajících ekonomických podmínkách, velké podniky neuměly podnikat, vše tam fungovalo po socialisticku a existovaly „vstřícné zákony“. V normálně fungující ekonomice by takto z "nuly" podnikat nezačal. Konkrétně zemědělské podniky a výkupy ZZN, které byly před vstupem do EU bez dotací téměř před krachem a tak je za zlomek ceny koupil i s nájemními vztahy k půdě. Poté následovalo, někdy téměř násilné, převzetí zpracovatelského průmyslu. Pravděpodobně by to nebylo tak snadno možné bez podpory tehdy vládnoucích politiků: Například transformační zákon z roku 97 (Klaus, Lux - zajímavé, že také lidovec a propagátor velkých JZD jako Marian Jurečka ) - vizte Zákon o úpravě majetkových vztahů a vypořádání majetkových nároků v družstvech, kterým bylo okradeno (sice i z důvodu jejich nečinnosti) minimálně několik set tisíc vlastníků půdy, tehdy ještě nevystoupivších členů JZD, a jejich majetek byl za desetinu hodnoty převeden do a.s. Odhadem lidé tehdy přišli o 100 miliard v tehdejších cenách. K části tohoto majetku se pak za zlomek ceny (většinou do 50% ceny akcie, to znamená za maximálně 5% skutečné původní hodnoty majetku) dostal A.B. Holt měl tehdy nejlepší informace a bezpochyby i obrovský vliv na tehdejší vlády.),
  • Zachraňuje české značky. (Ve skutečnosti je ne vždy dobrovolně skupuje a jejich produkty omezuje a nahrazuje z části zahraničním dovozem, protože jako velký podnik snáze sjedná zahraniční dodávku.)
  • Z férovosti nepřevádí zisk do daňových rájů. (Ve skutečnosti by tam nemohl čerpat dotace. Nicméně od nástupu AB do politiky využil daňové úlevy přes 2 000 000 000 Kč.*5)
  • Jeho zaměstnanci mají nadprůměrné mzdy a pracovní podmínky. (Nicméně zdaleka ne všichni – jak píší třeba v HN či E15).
  • Jeho zemědělské firmy se zvlášť citlivě starají o zemědělskou půdu – což ale dokládá statistikou za celou ČR, jakoby AF byl už celá ČR. Proč by se měl vlastně o pronajatou cizí půdu starat lépe, než se o půdu svou a svých sousedů starají třeba drobní zemědělci?

Když se snažím zjistit, jak na to jeho příznivci přišli (že bych byl jako klidnější a spokojenější člověk, kdybych tomu také mohl věřit) tak bohužel nevědí.

ukázka z letáku Pravda o Agrofertu

Ale myslím, že jsem na to už přišel: Např. 8.11.2019, čistě náhodou před druhou plánovanou demonstrací na Letné, vyšel v 5plus2 leták „Pravda o AF“[PDF] *1 *2, kde jsou tyto „pravdy“ podány jednoduchou formou: krátké věty, velké „hezké“ obrázky, krátké emotivní texty, tzv. memy. Tedy jednoduché fráze, které se mají podsunout do našeho podvědomí, abychom je nekriticky přijali a pomocí jich pak pak hodnotili další informace (takže pak odmítneme nebo zpochybníme třeba skutečnou pravdu). Jinak zrovna tahle příloha vyšla další týden i v dalších denících jako reklama…*3 *4, nicméně čtenáři 5plus2 tohle věděli už dávno před tím.

5plus2 stejně jako Metro v Praze je bezplatný týdeník, který vydává Mafra, součást A.F. K dostání je v pátek ráno. Na webu mají seznam míst, kde ho dostanete. Ve Slatiňanech to je v trafice Květ a u Málka.*6

Takže když na 5plus2 či Metro někdy narazíte, nezapomeňte si o ně říci, ať také máte tu „správnou“ pravdu … A ekologicky zlikvidujte (:

Jeden komentář u “Pravda o Agrofertu jedině v 5plus2jce”

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.