Před volbami přituhuje – sputniku už nic nebrání, vláda rudne a dezinformátoři míří do ČT

Výtah z několika článků k tématu, aby „nezapadly“:

Premiér odmítl kvůli Sputniku vakcíny od EU

(…)premiér Andrej Babiš odmítl 750 tisíc dávek vakcíny AstraZeneca, nabídnutých Česku jako dar členskými státy Evropské unie, a poté vyhlásil, že „vzhledem k nedostatečné solidaritě EU“ bude Česko nucené nakoupit v Rusku tamní nevyzkoušenou a po stránce kvality pouze ruskými orgány kontrolovanou vakcínu Sputnik; krátce po tomto oznámení Babiš vyhověl měsíc staré veřejné výzvě prezidenta Miloše Zemana a odvolal ministra zdravotnictví Jana Blatného, který použití neschválené ruské vakcíny vytrvale odmítal; řízením ministerstva byl poté pověřen kožní lékař z vinohradské nemocnice v Praze Petr Arenberger, který před svým jmenováním veřejně stvrdil, že Sputniku nebude klást žádné překážky(…).1

milionchvilek: Ministr Petříček je z kola ven.

Jan Hamáček navrhl odvolání ministra zahraničí Tomáše Petříčka. Stalo se tak bezprostředně poté, co Hamáček na sjezdu ČSSD obhájil post předsedy. A v boji o něj porazil právě Petříčka. Miloš Zeman dlouhodobě o Petříčkův pád usiloval. Končící ministr zahraničí podporoval například sankce za ruskou agresi vůči Ukrajině. Byl proti dostavbě Dukovan ruským Rosatomem. A odmítal očkování českých občanů neschválenou ruskou vakcínou Sputnik.

Ministerstvo zatím řídí sám Jan Hamáček. Hamáček si ale vyhlédl za odvolaného Petříčka nástupce – Lubomír Zaorálek, který už na ministerstvu zahraničí jednou působil. A Česko si z té doby odneslo pořádně shrbenou páteř. Byl autorem textu takzvaného dopisu čtyř V něm se čeští nejvyšší ústavní činitelé ponižujícím způsobem omlouvali za to, že se právě s Dalajlámou setkal tehdejší ministr kultury Daniel Herman.

Na ministerstvu kultury má Zaorálka nahradit náchodský poslanec za ČSSD Jan Birke – 2005 vyhlásil „diplomatickou smršť“ v česko-čínských vztazích. O pár let později si ho totiž společně s Jaroslavem Tvrdíkem najala Kellnerova společnost Home Credit – lobbovat za čínské zájmy v Česku. Sám Birke přiznává, že za byznysem do Číny jezdí už desítky let.

Jan Hamáček změnu ve vládě vysvětluje snahou udělat z ČSSD čitelnější stranu před volbami. To se mu určitě povedlo. Vnitřní opozice z ČSSD vymizela a strana teď už zcela čitelně slouží zájmům Hradu. Když k tomu připočteme, že tento týden si své pověřovací listiny si z Hradu odnesl i ministr Arenberger, tak vidno, že Rosatomu a Sputniku už nestojí nic v cestě.2

fnzn.cz: 12 kandidátů do Rady ČT

Volební výbor Poslanecké sněmovny v polovině března vybral z 56 uchazečů 12 kandidátů do Rady ČT, ze kterých během dubna poslanci mají vybrat 4 nové členy Rady ČT náhradou za ty radní, kterým skončí mandát. Sestavili jsme profily všech 12 kandidátů, kteří prošli do užšího výběru. Zaměřili jsme se na posouzení dle zákonných požadavků, z čehož nám vyšla následující fakta:
 1. U nominujících spolků předvybraných kandidátů pro hlasování v poslanecké sněmovně
 • nemá šest z nich zákonem požadovanou účetní uzávěrku v obchodním rejstříku  podle § 21a zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví 
 • minimálně tři nominující organizace úzce spolupracují s vybranými politickými stranami a politiky, uzavírají s nimi dohody, udělují jim ocenění za podporu svojí agendy, přestože se samy deklarují jako apolitické a nadstranické, vzdor zákonu, který klade důraz na nezávislost kandidátů se zvláštním důrazem na nezávislost politickou, viz § 5 odst. 2 zákona č. 483/1991 Sb., o České televizi.
 • Většina nominujících spolků má jen několik členů a vyvíjí úzce vymezenou lokální činnost a jeden byl založen v roce 2020, přestože § 4 zákona č. 483/1991 Sb., o České televizi požaduje nominace “zastupující VÝZNAMNÉ regionální, politické, sociální a kulturní názorové proudy.” (uspěly ale nominanti lokální TJ, Pétanque klubu, muzejního či hasičského spolku s adresou v panelákovém bytě. Neuspěli naopak kandidáti z celostátních profesních akademických, novinářských, filmových, asociací a univerzit – včetně Univerzity Karlovy, Ekumenické rady církví, Českého klubu turistů, Akademie věd, Národního divadla, České rady dětí a mládeže, které sdružují stovky tisíc členů a podporovatelů)
 1. U kandidátů:
  • Dva figurují v seznamu na seznamu spolupracovníků STB v režimu důvěrník,
  • Jeden je ve střetu zájmů definovaných § 5 zákona č. 483/1991 Sb., o České televizi, podle kterého se radní “nesmí podílet na podnikání v oblasti hromadných sdělovacích prostředků, ani nesmí zastupovat obchodní zájmy, které by mohly být v rozporu s výkonem jeho funkce nebo by mohly ohrozit důvěru v nezávislost nebo nestrannost jeho rozhodování v Radě.”

3

 

 1. Respekt 15/2021 – Minulý týden[]
 2. milionchvilek.cz: Ministr Petříček je z kola ven. Největší radost z toho bude mít Čína a Miloš Zeman 12/4/2021[]
 3. Fond nezávislé žurnalistiky na svém webu medialnirady.cz 12.4.2021[]

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.