Po přečtení říjnových Ozvěn mě manželka upozornila, že jsem se vůbec nezmínil o očkování proti chřipce. A to chřipkové období je právě před námi. Začíná s počátkem zimy a končí v předjaří.
Laiky jsou jako chřipka označována některá onemocnění dýchacích cest, spojená se zvýšenou teplotou, rýmou, bolestí v krku, chrapotem nebo pokašláváním a celkovým diskomfortem. To většinou během několika dní odezní. Vlastní chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění s náhlým začátkem, horečkou, často vysokou, s bolestmi hlavy a s bolestmi ve svalech, hlavně v dolních končetinách a v bederní oblasti. Bývají bolesti v kloubech a onemocnění je provázeno celkovou vyčerpaností.
Chřipkový virus se šíří kapénkovou infekcí, mluvením, kašlem, kýcháním… Inkubační doba (doba od nakažení do prvních příznaků) je krátká, 18-24 hodin, což přispívá k rychlému šíření nemoci. U zdravých dospělých bývá průběh většinou příznivý, akutní příznaky trvají několik dní, úplné zotavení je do deseti dní. Někdy však může únavnost po prodělané chřipce trvat až měsíc. U lidí s oslabenou imunitou v důsledku nějaké chronické nemoci, u lidí starších a starých, může být průběh nemoci těžší a může být provázen závažnými komplikacemi. Obecně platí, že chřipkou častěji stůňou děti a mladí lidé, než starší, ti však mnohem častěji podlehnou jejím komplikacím.
Možnost dát se očkovat proti sezonní chřipce je využívána jen zčásti. Je to jistě ovlivněno nedostatkem informací jak onemocnění chřipkou skutečně probíhá a že mohou následovat závažné zdravotní komplikace. K podceňování může vést i to, že v některých sezónách byl výskyt chřipky poněkud mírnější. Ve statistikách se nicméně uvádí, že ročně u nás podlehne chřipce a jejím komplikacím na 2 000 obyvatel, převážně seniorů.
Nejvhodnější strategií v boji proti onemocnění je podání protichřipkové vakcíny v období konec října – listopad. Platí, že i pozdější očkování je lepší než žádné. Při již probíhajícím onemocnění nebo jiné akutní chorobě se již neočkuje. Tvorba protilátek v organizmu trvá asi 14 dní po aplikaci očkovací látky. Látka se podává injekcí do deltového svalu, který se nachází v horní části paže, zevně pod ramenním kloubem. Očkování se doporučuje opakovat každoročně, protože antigenní konfigurace chřipkových virů se mezi jednotlivými sezónami mění. Protichřipková vakcína je složená jen z antigenů čtyř nejčastějších chřipku vyvolávajících virů, ne z živých virů. Obavy, že by po očkování mohlo vzniknout onemocnění chřipkou je proto zbytečné. Komplikací po provedeném očkování může být krátkodobá bolest, zarudnutí ev. mírné prosáknutí v místě vpichu, přechodná malátnost a únava. Je to u více než 10 % očkování. Mezi 1 – 10 % se může objevit zvýšená teplota. Závažnější reakce jako vysoká horečka, jsou vzácné.
Očkování je pro seniory 65+ zdarma. Tak tomu je i u vyjmenovaných chronických nemocí pro občany všech věkových kategorií a u vybraných profesí a kolektivů (např. zdravotníků, pacientů dlouhodobých léčeben apod.) Jednotlivé zdravotní pojišťovny také nabízejí příspěvek na očkování proti chřipce občanům, na které se výše uvedená kriteria nevztahují. Bližší informace na www.avenier.cz/cz/prispevky , telefonicky nebo osobním dotazem na pojišťovně.
Tento článek je určen dospělým občanům. Pro informace o očkování u dětí je třeba se obrátit na příslušné dětské lékaře.
MUDr. Josef Tuhý