Pro očkování proti chřipce je nejvyšší čas

Po přečtení říjnových Ozvěn mě manželka upozornila, že jsem se vůbec nezmínil o očkování proti chřipce. A to chřipkové období je právě před námi. Začíná s počátkem zimy a končí v předjaří.

virus chřipky (foto Cynthia Goldsmith, zdroj: wikimedia.org)

Laiky jsou jako chřipka označována některá onemocnění dýchacích cest, spojená se zvýšenou teplotou, rýmou, bolestí v krku, chrapotem nebo pokašláváním a celkovým diskomfortem. To většinou během několika dní odezní. Vlastní chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění s náhlým začátkem, horečkou, často vysokou, s bolestmi hlavy a s bolestmi ve svalech, hlavně v dolních končetinách a v bederní oblasti. Bývají bolesti v kloubech a onemocnění je provázeno celkovou vyčerpaností.

Chřipkový virus se šíří kapénkovou infekcí, mluvením, kašlem, kýcháním… Inkubační doba (doba od nakažení do prvních příznaků) je krátká, 18-24 hodin, což přispívá k rychlému šíření nemoci. U zdravých dospělých bývá průběh většinou příznivý, akutní příznaky trvají několik dní, úplné zotavení je do deseti dní. Někdy však může únavnost po prodělané chřipce trvat až měsíc. U lidí s oslabenou imunitou v důsledku nějaké chronické nemoci, u lidí starších a starých, může být průběh nemoci těžší a může být provázen závažnými komplikacemi. Obecně platí, že chřipkou častěji stůňou děti a mladí lidé, než starší, ti však mnohem častěji podlehnou jejím komplikacím.

očkování – injekce (zdroj: pixabay)

Možnost dát se očkovat proti sezonní chřipce je využívána jen zčásti. Je to jistě ovlivněno nedostatkem informací jak onemocnění chřipkou skutečně probíhá a že mohou následovat závažné zdravotní komplikace. K podceňování může vést i to, že v některých sezónách byl výskyt chřipky poněkud mírnější. Ve statistikách se nicméně uvádí, že ročně u nás podlehne chřipce a jejím komplikacím na 2 000 obyvatel, převážně seniorů.

Nejvhodnější strategií v boji proti onemocnění je podání protichřipkové vakcíny v období konec října – listopad. Platí, že i pozdější očkování je lepší než žádné. Při již probíhajícím onemocnění nebo jiné akutní chorobě se již neočkuje. Tvorba protilátek v organizmu trvá asi 14 dní po aplikaci očkovací látky. Látka se podává injekcí do deltového svalu, který se nachází v horní části paže, zevně pod ramenním kloubem. Očkování se doporučuje opakovat každoročně, protože antigenní konfigurace chřipkových virů se mezi jednotlivými sezónami mění. Protichřipková vakcína je složená jen z antigenů čtyř nejčastějších chřipku vyvolávajících virů, ne z živých virů. Obavy, že by po očkování mohlo vzniknout onemocnění chřipkou je proto zbytečné. Komplikací po provedeném očkování může být krátkodobá bolest, zarudnutí ev. mírné prosáknutí v místě vpichu, přechodná malátnost a únava. Je to u více než 10 % očkování. Mezi 1 – 10 % se může objevit zvýšená teplota. Závažnější reakce jako vysoká horečka, jsou vzácné.

Očkování je pro seniory 65+ zdarma. Tak tomu je i u vyjmenovaných chronických nemocí pro občany všech věkových kategorií a u vybraných profesí a kolektivů (např. zdravotníků, pacientů dlouhodobých léčeben apod.) Jednotlivé  zdravotní pojišťovny také nabízejí příspěvek na očkování proti chřipce občanům, na které se výše uvedená kriteria nevztahují. Bližší informace na www.avenier.cz/cz/prispevky , telefonicky  nebo osobním dotazem na pojišťovně.

Tento článek je určen dospělým občanům. Pro informace o očkování u dětí je třeba se obrátit na příslušné dětské lékaře.

MUDr. Josef Tuhý

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.