Proč je online svět pro děti důležitý a jak poznat závislost – webinář Děti Online

Věděli jste, že….

 • Od roku 2010 vzrostl počet depresí u dospívajících o 65 % i v důsledku nadměrného používání sociálních sítí.​
 • Děti mladší 8 let nejsou schopné rozpoznat rozdíl mezi reklamou a realitou. V online prostředí jsou tedy nejnáchylnější na manipulaci.
 • Čím více času adolescenti tráví na sociálních sítích, tím je v pozdějším věku vyšší míra spotřeby alkoholu.
 • 39 % dětí získává zprávy od celebrit na sítích a 44 % od influencerů na Youtube. Víte, koho sledují a jaké informace přebírají?1


Seminář přes internet (webinář) pro rodiče Děti Online probíhá v rámci projektu Pardubického kraje „Rodiče a technologie“.

Pandemie eskalovala počet dětí, které trpí úzkostmi, depresemi a poruchami soustředění kvůli nadměrnému času v online světě. Na webináři se řeší nejvýraznější dopady online světa na dětskou psychiku i sociální vazby a jak je rodiče mohou pomoci dětem zvládat:

 • proč je online svět pro děti tak důležitý a čím je lákavý,
 • jak lze poznat závislost a jak jí předcházet,
 • často opomíjená rizika,
 • Nejen jen suchá teorie, ale i praktické tipy, které lze doma využít.

Webinář vedou lektorky z organizace Replug me – psycholožky a odbornice na digitální média a jejich vliv na děti a dospívající. Webinář proběhne přes Zoom.

Rodiče si mohou vybrat z několika termínů.Pro okres Chrudim to je: 17. 6., 24. 6., 9. 9. nebo 21. 9. Webinář se bude konat vždy v čase 17:00-19:30.

Je potřeba se přihlásit přes webové stránky replug. Před zvoleným termínem účastníci dostanou dostanete odkaz k připojení.2


Seminář je určen pro rodiče školních dětí v Pardubickém kraji, platí ho Pardubický kraj. Podle smlouvy s krajem probíhá během jednoho dne, trvá 3 vyučovací hodiny, je pro 20-40 účastníků (při menším zájmu, než 20, je termín zrušen), za jeden den kraj zaplatí 12 500Kč. Provozovatelé vykáží screenshot seznamu účastníků krajskému úřadu.3

 1. www.replug.me/pardubickykraj 5/6/2021[]
 2. www.skolalb.cz 5/6/2021[]
 3. záznam v Registru smluv na seminář[]

Jeden komentář u “Proč je online svět pro děti důležitý a jak poznat závislost – webinář Děti Online”

 1. Zajímavý seminář, reagovali i na dotazy, doporučili další literaturu. Prostě šlo o to, že digitální svět je pro děti přirozený. Záleží hodně, co tam dělají, dá se tam povídat si nebo učit se, což je ok, ale i jen tak zevlovat či šikanovat druhé, zabíjet čas a připravovat se o čas na získávání dovedností mimo počítač (sport, společenské hry apod.).Než zákazy a hlídání rodiči spíš pomáhá zájem rodičů, co na mobilu či pc děti dělají, pokusit se o tom s nimi vážně mluvit a neshazovat to jenom. Také se někdy děti uchylují do on-line světa, když jim chybí pozornost blízkých třeba i v nějaké těžší situaci, ale online svět to nevyřeší, spíš jen odloží…jako alkohol. Dělal jsem si z toho poznámky, koho by to zajímalo blíže. Nebo koukněte na jejich web, to bude ještě lepší. Mé díky patří i krajským zastupitelům, že takovou věc zaplatili, i když je škoda, že to musí jít z daní, aby se to dostalo některým lidem. Ale stejně se obávám, že rodičům nejvíce postižených dětí (kteří paří třeba každou noc) se to stejně nedostane.

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.