Proč se 10. března vyvěšují tibetské vlajky

Proč se 10. března vyvěšují tibetské vlajky?

Mezinárodní kampaň “Vlajka pro Tibet” vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě a stala se jednou z nejvýznamnějších symbolických akcí vyjadřujících podporu ochrany lidských práv nejen Tibeťanů, ale i obyvatel ČLR. Akce probíhá každý rok 10. března, v den výroční povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu v roce 1959, kdy zemřelo více než 80 000 Tibeťanů. Statisíce Tibeťanů zemřely v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru.

tibetská vlajka na ústeckoorlické radnici (zdroj: web města www.ustinadorlici.cz)

Cílem kampaně je poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Česká republika se ke kampani připojuje pravidelně od roku 1996, kdy tibetskou vlajku vyvěsila první čtyři česká města. V roce 2018 se k akci připojilo 752 obcí, měst, městských částí nebo krajů. Stovky vlajek vlají každoročně např. v Německu, Francii, Belgii a dalších zemích. Vlajky vyvěšuje celá řada škol, včetně Univerzity Karlovy a kromě různých organizací také spontánně mnoho občanů ČR. Po celé ČR probíhá v průběhu března řada akcí na podporu Tibetu.

Kampaň Vlajka pro Tibet má především symbolický charakter a je vyjádřením solidarity s Tibeťany. Tibetská vlajka je jedním z nejvýraznějších symbolů, který Tibeťané v Tibetu používají při nenásilných protestech. Za její vyvěšení jim hrozí až několikaleté tresty vězení.

Ve Slatiňanech se již v minulosti několikrát připojila i naše radnice do této akce vyvěšením tibetské vlajky.
Tibet na mapě Číny

Jeden komentář u “Proč se 10. března vyvěšují tibetské vlajky”

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.