Proč vadí stavba domů v rekreačních oblastech?

Zahrádkářské kolonie a zahrádky byly vytvářeny většinou v klidných místech v okolí obcí.

Příslušná infrastruktura (cesty, chodníky, vedení, kanalizace) byla dimenzována pro jejich svůj původní účel, tedy občasný odpočinek obyvatel bytovek a k umístění pár malých zahrádek.

Poslední desetiletí v důsledku výrazného zvýšení životní úrovně ubývá zájem o tento druh rekreace ve prospěch výstavby vlastních domů.

Prostředí zahrádek mnohé láká svým klidem a blízkostí pro stavbu domu pro trvalé bydlení. To však s sebou nese úplně jiné nároky na komunikace, parkování, odvod odpadních vod, dostupnost popelářů a hasičů, málo prostoru na vlastním pozemku, což většina zahrádkářských kolonií v okolí města nesplňuje a pak „noví“ majitelé tlačí město, aby jim (na úkor původní rozlohy) tuto infrastrukturu dobudovalo, což je mnohdy dosti problematické.

Navíc se z klidných míst stávají běžné obytné zóny, což je poněkud nefér k ostatním uživatelům, kteří by zahrádky rádi používali stále ještě k rekreaci.

Navíc nekontrolované stavby rodinných domů v rekreačních oblastech jsou proti koncepčnímu rozvoj obce.

Jestli se nějaká rekreační oblast změní v obytnou by neměl rozhodovat pouze majitel, ale také sousedé, zastupitelé, odborníci. A proto je tato problematika součástí agendy územního plánování.

 

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.