Rabštejnek v roce 2023

Shrnutí oprav a úprav zříceniny hradu Rabštejn provedených v letošním roce.

Na jaře jsme díky brigádníkům zvládli přípravu na montáž šindelové krytiny + potřebných klempířských a tesařských prací. Upravovala se plocha hradního nádvoří, stavělo lešení pro řemeslníky a chystal potřebný materiál.

Druhou naší akcí byla archeologická sonda v komoře paláce, kde bylo objeveno a zrekonstruováno středověké okno včetně původních pískovcových zárubní.

Dále následovala montáž dřevěného stropu a podlahy do podkrovních místností a dubová okna a dveře do rytířského sálu a komory.

V září jsme opět mobilizovali všechny naše věrné pomocníky a pustili se do pokládky dlažeb v rytířském sále a komoře. Dlažbu jsme si připravili a několik dní ji čistili v lednu a únoru. Jedna dlaždice = pět minut drhnutí na sucho a pak ve třech vodách, 25 dlaždic do m2 a bylo třeba 35 m2, tedy 100 hodin tvrdé práce. 

Poslední akcí letošního roku bylo zhotovení dřevěného schodiště do podkroví podle vzoru z Tyrolského srubu v Kuchánovicích v původních barvách.

Na hradě se letos proinvestovala částka převyšující 1,3 mil. Kč a odpracovalo se přes 1.700 brigádnických hodin.

Ve shrnutí byly použity obrázky z facebookové stránky hradu a shrnující zpráva Víta Nováka ze Lhoty pro příznivce hradu.

video: Zřícenina hradu Rabštejnek na podzim 2023 (Rabštejn) (youtube.com)

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.