Respekt: reportáž z Buči

Pár úryvků ilustrujících situaci:

„Tam dole za tratí“ znamená v několika ulicích s většinou novými domy, kam vojáci během svého pobytu chodili rabovat. Dnes jsou ulice prázdné a na domech jsou návštěvy Putinových vojáků dobře patrné. Někde je uražený zděný sloupek tak, aby povolila brána. Jinde rozražená vrata. Domy mají rozstřílené zámky a většinou vysklené okno v přízemí, aby se dalo vlézt dovnitř. Auta zaparkovaná na zahradách mají v plechu proražené díry velké jako pěst, rozstřílené zámky, rozbitá okna, vytrhané sedačky nebo palubní desky. Logika celého počínání se hledá jen těžko.

Rodina s novorozencem tedy opět usedla do auta s několika sousedy a v rámci kolony čtyř aut vyjeli zpět do Kyjeva. „Měli jsme v autech sedm dětí,“ říká Ali. Brzy ale narazili na kolonu ruských tanků, jejichž posádky začaly na auta střílet. Aliho matka dostala zásah do ramene. Řidiči tedy na nic nečekali, otočili auta, odjeli zpět do chat a tam se schovali do sklepa.

Na severu od Kyjeva je ale řada dalších měst zasažena podobně jako Buča. V třináctitisícové Boroďance svrhli Rusové několik pum na místní sídliště tak přesně, že na místě několika panelových domů zůstala jen hromada betonu. Stalo se tak v čase, kdy v domech byli lidé.

Celý článek zde: Lidé jsou různí a vojáci taky • RESPEKT

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.