Respekt: Trh funguje – problém je poptávka nad nabídkou

(výtah z článku)

Trh bez přívlastků všechno sám nevyřeší, to už Češi vědí. Novou poučkou posledních dní pro změnu je, že trh selhal, konkrétně v tom, co se na konzumenty valí při placení vysokých účtů za elektřinu a plyn. Trh nefunguje, lamentuje unisono celý parlament od Fialy po Okamuru.

Drahé energie naopak ukazují, že trh funguje, jak má. Propojuje poptávku, která by ráda zůstala na úrovni blahobytných mírových časů, s nabídkou, jíž je nedostatek. A tak cena stoupá. Je pochopitelně třeba přemýšlet nad tím, jak ji srazit, klidně za použití neortodoxních metod. S respektem k tržním silám však bude větší šance na rychlejší a účinnější výsledek.

Česko elektřinu vyváží, má i dost levných zdrojů z jádra a uhlí. Nabízí se svůdně vypadající varianta zařídit se po svém a z drahého evropského prostoru utéct. Technicky by takto postupovat šlo, jednalo by se ale o smrtící zkratku (…) pro zemi, která je kromě přebytku v elektřině dovozcem plynu, ropy, pohonných hmot a modelovou ukázkou ekonomiky žijící ze zahraničního obchodu.

Většině výrobců dnešní ceny zajišťují pohádkové zisky, ty je bezesporu namístě zdanit nebo jinak z abnormálních výnosů financovat adresnou pomoc těm, kteří ji potřebují.

K nižším cenám na trhu obecně vede – jak známo – dvojí cesta: zvýšit nabídku, nebo snížit poptávku. Šetrnější je druhá cesta, tedy ještě více v Evropě zkoordinovat postup úspor, závazně se dohodnout – a to hlavně u plynu –, které provozy jsou zbytné, a ty na zimu utlumit. Na straně nabídky moc možností není.

Šetření s energiemi bude mimochodem při dnešních cenách logicky tématem nadcházející zimy. Zní to nelidsky, ale i v tom se projevuje důležitá funkce trhu. Nakupují jen ti, kdo nedostatkovou komoditu skutečně potřebují. V Česku také vidíme, že se konečně probouzí to, co je jinak už léta největší slabinou zdejší energetiky, a sice zanedbané investice do čistých zdrojů, které majitelům vytvářejí příjemnou nezávislost – a nemusí nutně jít jen o velkoplošné solární parky, ale o domácí samozásobování třeba jen s několika kusy fotovoltaických panelů na střeše.

Ostatně nelze zapomenout, jaké úsilí vynaložili mnozí politici v čele s prezidentem Milošem Zemanem, aby investice do této energetiky v uplynulých letech lidem znechutili.1

  1. Trh funguje • RESPEKT[]

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.