Rodinné odpoledne u Auerspergů se vydařilo

Již podruhé se konala v zámecké zahradě akce hlavně pro děti a rodiny –  Rodinné odpoledne u Auerspergů. Akci máme úspěšně za sebou: počasí  vyšlo výtečně, návštěvníků bylo očividně mnoho, děti se bavily. Tímto úspěšně navázalo na loňskou premiéru. Položil jsem pár otázek hlavní organizátorce a duchovní matce akce Ivě Ryzové , vystudované zpěvačce vážné hudby, někdejší sólistce opery a operety v olomouckém divadle a principálce místního divadelního sboru Acord:

Jak vůbec vznikl nápad pořádat rodinná odpoledne?

Navázala jsem na divadelní prohlídky na slatiňanském zámku, ke kterým jsem napsala scénář a nacvičila je s divadelním spolkem v roce 2020, návštěvníky provázíme dosud. Knížecí rodinu Auerspergů a jejich služebnictvo, které ztvárňujeme jsem pak už jen přesunula do zámecké zahrady. Na návštěvníky dýchne díky dobovým kostýmům,  hrám i celkové atmosféře akce období přelomu 19. a 20. století, kdy zámek tato knížecí rodina s láskou obývala a využívala jako své letní sídlo.

Víš, kolik bylo přibližně návštěvníků?

Letos přesně 820

Máš nějakou zpětnou vazbu?

Ano, hodně lidí mi říkalo, že se jim moc líbila moje autorská pohádka „O království, kde strašilo“, kterou perfektně nazvučil Pavel Dračínský nebo jak si děti i celé rodiny užili jednotlivá stanoviště rozmístěná po zámecké zahradě a před hřebčínem. To je pro mě velká radost ! Největší odměnou je spokojenost aktérů i návštěvníků. Akce se líbila i reportérům České televize Déčko, kteří na místě natáčeli reportáž do pořadu Zprávičky1.

Kdo všechno se podílel na organizaci a pak realizaci?

Organizace, příprava stanovišť a realizace pohádky byla hlavně na mně, ale nešlo by to bez pomoci a skvělé spolupráce s kastelánem slatiňanského zámku Ing. J. Buštou. Díky propagaci na fb zámku se povědomost o této akci dostala do širšího povědomí. Krása zámecké zahrady, o kterou tak bezvadně zaměstnanci zámku pečují, dodala celé akci nezaměnitelnou atmosféru. Myslím si, že právě díky spojení takového prostředí s rodinným dobovým programem, který divadelní spolek realizuje, dostává rodinné odpoledne svou originální jedinečnost.

Obrovské a největší díky  patří hlavně všem 35 dospělým i dětským hercům a muzikantům, bez jejichž podpory, ochoty, nasazení, nadšení a spolehlivosti by se nedalo realizovat vůbec nic!!! Často jsou to celé rodiny, nebo více členů rodin.

Na realizaci hudby k pohádce se podílel Václav Štírský, který k mým autorským písním vytvořil aranž a v jehož studiu VANAS – D records se hudba nahrávala. Pro stanoviště potulného komedianta jsem oslovila zdravotního klauna Tomáše Jakoubka, alias Žaka . Na programu se podílela také Stáj Markovice a Jiří Kroutil. Děkujeme za spolupráci i Hřebčínu Slatiňany a  Sběrně léčivých bylin Slatiňany. Dřevěné medaile, prezentační video a fotodokumentaci tvořil Lukáš Jelínek.

Jak dlouho se taková akce připravuje? (zvlášť divadlo  a program)

Příprava pohádky trvala 5 měsíců. 6 týdnů jsem psala scénář. Pak byla v přípravě nucená pauza kvůli zdravotním komplikacím a hned, jak to šlo, jsme začali intenzivně zkoušet. Zkoušky probíhaly 2 a půl měsíce 5 dní v týdnu. Každá role je nastudovaná dvěma herci, abychom mohli pohádku dále hrát a byli zastupitelní.

Jednotlivá stanoviště jsem připravovala 14 dní.

Vstupné 100kč na osobu možná přijde někomu dost. Na kolik vůbec taková akce vyjde?

Z ceny 100 Kč jde 50 Kč na vstup do zámecké zahrady.  Za zbylých 50 Kč návštěvníci mohli vidět hodinovou divadelní pohádku, slyšet živou hudbu, odnést si vyrobené šperky, dřevěné gravírované medaile, sladkou odměnu, projet se v kočáře taženém koňským dvojspřežím, zahrát si spoustu her.. , z tohoto výčtu je zřejmé, že cena vstupenky zdaleka nemohla pokrýt náklady akce, která se uskutečnila jedině díky sponzorům a dotacím. Tímto děkuji: Alukov,a.s., Transys s r.o., JUDr. David Chaloupka, Město Slatiňany, Pardubický kraj, Restaurace Monaco za jejich podporu.

Takže kolik vám z toho zbylo?

Nezbylo nic, zatím jsme spíš v mínusu. Všichni v divadelním spolku Acord pracujeme ochotnicky, veškeré prostředky šly do realizace, aby rodinné odpoledne bylo pro návštěvníky co nejhezčí .

Spolek také poskytl  vstupné na tuto akci pro děti ukrajinských uprchlíků zdarma: proč, a byl o to zájem ze strany Ukrajinců i dárců? Kdo na to přispěl?

Ano, na této dobročinnosti se podílel spolek Acord, město Slatiňany a věřící z farnosti Slatiňany. Poslání spolku Acord je pomoci, potěšit, povzbudit. Touto iniciativou chceme pomoci Ukrajincům, kteří žijí ve Slatiňanech, aby se zde cítili přijatí a respektovaní. Přišlo jich 48 a myslím, že byli velmi spokojeni.

Jaké má celá akce poselství?

Rádi realizujeme takové projekty, které přispívají k soudržnosti rodin, lásce, empatii. K tomu směřoval i děj pohádky.

Děkuji za rozhovor.

  1. 6. červen – Zprávičky | Česká televize (ceskatelevize.cz)[]

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.