Téma: Rozhledna na Chlumu

Rozhledna na Chlumu (také Auersperská vyhlídka, či Hláska na Chlumu či Vlčí hrádek) je dřevěný krytý ochoz na masivní kamenné podezdívce. Výška rozhledny je cca 10 metrů, výška plošiny je asi v 3 metrech. Věž je vystavěna v lokalitě „Na Chlumu“ (370m) nedaleko od vrcholku Hůry (403m) a asi 500 m od restaurace Monaco.

rozhledna na Chlumu – historická fotka kolem roku 1900
hláska na Chlumu v roce 1947 (zdroj: Ozvěny 2023/4)

Historie: Rozhlednu v zámeckém parku ve Slatiňanech u Chrudimi nechal na přelomu 19. a 20. století vystavět zdejší majitel panství kníže František Josef Auersperk jako protipožární hlásku v tehdejší myslivecké oboře.  Po druhé světové válce, kdy byla obora zrušena, se o věž nikdo nestaral, a ta se záhy proměnila v kamenné torzo.*1

O obnovu rozhledny se v 90. letech 20. století pokusila skupina místních skautů. Jejich snahy však narazily na restituční nároky šlechtických potomků Trauttmansdorfů. Obdobně dopadlo i úsilí občanského sdružení Altus z Chrudimi, které o záchranu stavby usilovalo od roku 1999. Na základě výzvy v regionálním tisku shromažďovalo historické prameny, povolení úřadů, finance od sponzorů atd. Později se do iniciativy vložili zástupci Mikroregionu Chrudimsko. V plánu bylo rozhlednu opravit a otevřít na podzim 2008, což se však nezdařilo.

Na podzim 2013 nechal státní podnik Lesy ČR za cca 600 tis. Kč provést rekonstrukci, v rámci které bylo opraveno zdivo a podle dřívější podoby vztyčen nový vyhlídkový ochoz. Od poloviny prosince 2013 je zrekonstruovaná vyhlídka opět volně přístupná, výhledy jsou však znemožněny okolními stromy.

strašidelný les s uschlými stromy na Chlumu

Jeden komentář u “Téma: Rozhledna na Chlumu”

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.