Rozhovor s kastelánem o rekonstrukci zámku

Z trojstránkového rozhovoru s kastelánem o rekonstrukci vybírám:

 • v prosinci 2010 nastoupil (…) o zámku nikdy nevyšla žádná monografie, kde by byla pořádně shrnuta historie, nikdy se v areálu nedělaly žádné průzkumy, které by odhalily stavební minulost, nikdy se nepátralo po původních plánech, fotografiích a podobně. Zámek i osudy jeho bývalých obyvatel byly absolutně nepoznané.
 • Především se podařilo vrátit na 8500 předmětů, které byly ze zámku po válce odvezeny (…) Přes různé archivy a komunikaci s mnoha úřady a muzei se podařilo najít většinu předmětů, (…pokusíme se) vyjednat zápůjčku, nebo lépe převedení předmětů zpět do Slatiňan. (…) s nábytkem, který máme na Pražském hradě nebo s věcmi odvezenými na Ministerstvo zahraničních věcí, se asi můžeme rozloučit.
 • architektonicky je zámek celkem průměrný a získat větší finance v konkurenci Hluboké, Krumlova, Karlštejna, Lednice atd. je pro nás dost složité.
 • …slovo „původní“ poměrně zavádějící. Každopádně v tomto směru je nejlepší říci, že se vracíme do období, ze kterého máme nejvíce podkladů, a odpovídá tomu i hmota zámku … vracíme se do doby kolem roku 1900.
  • Příkladem může být barevnost fasád. U staré tvrze to vůbec nevíme, nic se z ní kromě sklepů nezachovalo. Renesanční zámek měl sgrafita, po barokní přestavbě byl zámek nejprve okrový s bílými lizénami, později růžový, po roce 1803 byl zelený a v druhé polovině 19. století byl okrový, v jakémsi medovém odstínu.
 • Zámecký park je pro nás vlastně největší investicí. Už mohlo být hotovo, kdyby nepřišlo několik vichřic, sucho a následně kůrovec.
  • Co se týče rozdělovacího plotu, tak mnoho místních si jej jistě pamatuje. Byl na tomto místě od roku 1880 až do začátku 90. let 20. století. Patří do historického vývoje zámecké zahrady. Je potřeba si ale uvědomit, že to není městský park, ale soukromá zahrada k rodinnému domu.
   • Dalším důvodem kromě historického a funkčního je ochrana památky a investovaných peněz. Jen pro zajímavost, ještě nebyla akce ani dokončena a už nám někdo ukradl 30 rhododendronů.
  • Kácení je věc, kterou nemá rád nikdo, ani já ne. Často jsem byl při kontrolních dnech ten, který nechtěl, aby se kácel daný strom, u mnoha z nich mě ale pan architekt s arboristy přesvědčili….
  • Dětské hospodářství je těsně před dokončením, kromě stávajících domečků byla obnovena i voliéra a malý kuželník. Mnoho lidí si asi bude pamatovat kruhové ohniště, které bylo ve skutečnosti kašnou. Ta je nyní také před dokončením. Zvířata se tam zcela jistě objeví, ale jaká přesně ještě není rozhodnuto, ale byl bych rád, kdyby se vrátili minimálně pávi, třeba nějaké ovce apod.
 • Původní plány počítaly se 120 miliony korun, ale již nyní víme, že to bude o 20 milionů více, a to převážně díky situaci v zahradě (kůrovec, sucho, vítr…). Evropská unie nám na projekt přispívá 85% uznatelných nákladů, zbytek jde za Ministerstvem kultury ČR a prakticky všechny vícenáklady za zámkem, respektive za Národním památkovým ústavem, který je správcem této národní kulturní památky.

 

(toto je jen výtah myšlenek vytržených z kontextu – před nějakými závěry je nutné si přečíst celý článek v Ozvěnách)

Odkaz: Ozvěny 2019/6

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.