Návrh: Rozklikávací rozpočet

Obce jsou povinny své rozpočty dávat na web, ovšem stačí ve velmi hrubé formě, ze které se mnoho nepozná, jak činí i naše město 1.

Rozklikávací rozpočet města by mohl být jako tabulka, ve které lze jednotlivé řádky sbalovat a rozbalovat, aby zůstal přehledný a přitom maximálně podrobný. V takovém rozpočtu by mělo být možno najít, z jaké kapitoly šla čí mzda, klimatizace, auto, stůl, rekonstrukce či dotace.

Samozřejmě i rozklikávací rozpočet lze udělat přehledně a nepřehledně, lze v něm mlžit nebo být konkrétní… Některá města mají na webu něco, čemu říkají „rozklikávací rozpočet“, ale ani ty často nedovolují nahlédnout více městu pod pokličku 2. Dokonce MFCR provozuje aplikaci s tímto názvem obsahující rozpočty obcí včetně Slatiňan, ale tam se člověk příliš nedozví.

Po technické stránce není problém takový rozpočet vytvořit např. v MS Excel s použitím funkce „sloučit“ řádky a sloupce. Tato data jsou v účetnictví zanesena. Stačí je jen přehledně vyexportovat.

Problém je spíš s obavou vedení města z přílišné transparentnosti, při které se zvyšuje riziko, že někdo vytrhne nějakou informaci z kontextu a použije proti městu, anebo že bude muset vedení města trávit víc času obhajováním svých rozhodnutí či se snáze rozkryjí případná pochybení personálu města, o kterých vedení třeba ani neví.

Další problém je zveřejňování platů, které je citlivá věc třeba v soukromých podnicích. Ale ve státní správě, kterou si platíme my všichni z dani, kde jsou platy stejně určovány vesměs tabulkami (včetně platu starosty), by to neměl být takový problém.

Technické provedení

Nabízí se několik variant:

 1. nejjednodušší je excelová tabulka ke stažení, další možnost jsou
 2. Google Sheets
 3. zvláštní funkcionalita webu města (musela by se asi doprogramovat)
 4. zvláštní stránka na jiném redakčním systému (např. wordpress) odkazovaná vzájemně s aktuálními stránkami (lidé by ani nemuseli poznat, že to není jeden web)
  1. provozovaný městem
  2. externí – např. na slatinak.cz

Od roku 2024 se plánuje nový účetní systém, který by mohl usnadnit podobné výstupy a tedy ochotu účetních je dělat.3

 1. schválené rozpočty na webu města[]
 2. Liberec, Prostějov, Hodonín, Heřmanův Městec[]
 3. 16/6/2023 osobně starosta JB[]

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.