Návrh: Rozklikávací rozpočet

Obce jsou povinny své rozpočty dávat na web, ovšem stačí ve velmi hrubé formě, ze které se mnoho nepozná, jak činí i naše město 1.

Rozklikávací rozpočet města by mohl být jako tabulka, ve které lze jednotlivé řádky sbalovat a rozbalovat, aby zůstal přehledný a přitom maximálně podrobný. V takovém rozpočtu by mělo být možno najít, z jaké kapitoly šla čí mzda, klimatizace, auto, stůl, rekonstrukce či dotace.

Samozřejmě i rozklikávací rozpočet lze udělat přehledně a nepřehledně, lze v něm mlžit nebo být konkrétní… Některá města mají na webu něco, čemu říkají „rozklikávací rozpočet“, ale ani ty často nedovolují nahlédnout více městu pod pokličku 2. Dokonce MFCR provozuje aplikaci s tímto názvem obsahující rozpočty obcí včetně Slatiňan, ale tam se člověk příliš nedozví.

Po technické stránce není problém takový rozpočet vytvořit např. v MS Excel s použitím funkce „sloučit“ řádky a sloupce. Tato data jsou v účetnictví zanesena. Stačí je jen přehledně vyexportovat.

Problém je spíš s obavou vedení města z přílišné transparentnosti, při které se zvyšuje riziko, že někdo vytrhne nějakou informaci z kontextu a použije proti městu, anebo že bude muset vedení města trávit víc času obhajováním svých rozhodnutí či se snáze rozkryjí případná pochybení personálu města, o kterých vedení třeba ani neví.

Další problém je zveřejňování platů, které je citlivá věc třeba v soukromých podnicích. Ale ve státní správě, kterou si platíme my všichni z dani, kde jsou platy stejně určovány vesměs tabulkami (včetně platu starosty), by to neměl být takový problém.

  1. schválené rozpočty na webu města[]
  2. Liberec, Prostějov, Hodonín, Heřmanův Městec[]

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.